Rośnie popyt na włoskie maszyny opakowaniowe
30 Mar 2021 13:46

Eksport na poziomie +4% oznacza, że włoski sektor producentów maszyn opakowaniowych wraca na właściwe tory rozwoju. Są perspektywy stabilizacji w 2021 r., jednak podwyżki cen surowców, komponentów oraz stawek frachtu morskiego mogą niepokoić – wynika z informacji centrum badawczego Mecs-Ucima.

Z monitoringu firm biorących udział w badaniu Mecs-Ucima wynika, że napływ zamówień - zarówno z Włoch, jak i z zagranicy - do włoskich producentów maszyn pakujących wzrósł pod koniec 2020 r. o +7,4% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.

Popyt z zagranicy wzrósł o +8,1%, zaś z lokalnego rynku o +3,4%. Ogólnie jednak skumulowany napływ zamówień w 2020 r. spadł o -1,7% w porównaniu do tego samego okresu 2019 r.

Efektem był wzrost obrotów w ostatnich trzech miesiącach 2020 r. w porównaniu tym samym kwartałem 2019 r. po problemach wywołanych przez pandemię koronawirusa, i wyniósł +1,8%. Na podany wynik składa się +4% wzrost eksportu i dalsze kurczenie się rynku krajowego o -8,2%.

Gdy mowa o rynkach zagranicznych w I kwartale 2021 r., to 17,6% firm spodziewa się lepszych wyników w porównaniu z ubiegłym rokiem; większość z nich (64,7%) oczekuje stabilnych rezultatów, a 17,6% - spadku zamówień.

Można więc mówić generalnie o zdrowej kondycji sektora, zaś oczekiwania klientów w nadchodzących miesiącach ustabilizowały się zarówno na rodzimym, jak i zagranicznych rynkach.

Początek roku daje nam pewność siebie – komentuje Matteo Gentili, prezes Ucima (na zdjęciu) i potwierdza, że nasz sektor pozostał solidny. Nie daliśmy się zaskoczyć nagłej sytuacji związanej z Covid, czerpiąc korzyści ze wspaniałej pracy badawczo-rozwojowej, którą nasze firmy wykonywały od lat. W tym roku widać już oznaki ożywienia, ale należy zachować ostrożność. Jesteśmy świadomi siły naszej konkurencji i utrzymującej się na wielu rynkach niepewności wywołanej przez pandemię. Odczuwamy również jej skutki w postaci wzrostu kosztów surowców i frachtu morskiego, co oczywiście wpływa na koszty produkcji i dostaw.

Opracowano na podstawie informacji Ucima