Pomimo spowolnienia europejskiej gospodarki oraz wdrożenia ograniczeń związanych z utrzymaniem higieny, większość papierni działała w 2020 r. bez zakłóceń – nawet jeśli część z nich, z uwagi na mniejszy popyt, musiała ograniczyć swoje moce produkcyjne.
Jak wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez Cepi ( Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego), w 2020 r. utrzymał się wzrost zapotrzebowania na papier i tekturę do produkcji opakowań, zwłaszcza surowców wykorzystywanych do produkcji opakowań transportowych oraz pudełek z tektury falistej przez doświadczający gwałtownego wzrostu w czasach koronawirusa handel internetowy.
W porównaniu z 2019 r. produkcja materiałów opakowaniowych wzrosła o 2,1%. Mają one kluczowe znaczenie przy transporcie i dowożeniu produktów takich jak leki i żywność. Na niezmienionym poziomie utrzymała się produkcja tektury litej i innych tektur opakowaniowych wykorzystywanych zwłaszcza do opakowań detalicznych, a także produkcja papierów pakowych używanych do wytwarzania toreb papierowych.
Priorytetem europejskiej branży celulozowo-papierniczej w 2020 r. było zagwarantowanie obywatelom UE dostępu do produktów, których potrzebują dla zachowania higieny, zdrowia oraz dostaw żywności – skomentował Jori Ringman, dyrektor generalny Cepi. Nieustannie współpracujemy z różnymi branżami w całym łańcuchu wartości w celu zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw dla obywateli. Nasze dane branżowe wskazują, że kryzys i tymczasowe lockdown'y przyspieszyły zmianę wzorców konsumpcji i będą miały długofalowy wpływ na rynki.
Na całkowity poziom konsumpcji papieru i tektury, który spadł o 6,6%, miała wpływ recesja gospodarcza. Europejski PKB zmniejszył się w 2020 r. o 7,4%, po zwyżce o +1,6% rok wcześniej. Produkcja papieru i tektury w krajach członkowskich Cepi spadła o 5,0% w 2020 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym, głównie z uwagi na pandemię COVID, która odcisnęła się na globalnym popycie.
Pandemia przyspieszyła również strukturalny spadek produkcji gatunków papierów graficznych, o ponad 18,0%. Popyt ze strony wydawców, biur i drukarni komercyjnych drastycznie się zmniejszył; w związku z tym część zakładów papierniczych zostało zamkniętych, a ich maszyny przestawione na inną produkcję.
Opracowano na podstawie informacji Cepi