Rozwiązania dla nowego świata opakowań
13 Jun 2022 16:00

W 2020 roku firma BOBST przedstawiła wizję przemysłu opartą na czterech kluczowych filarach – zdalnej komunikacji, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju. Ostatnie wydarzenia na świecie sprawiły, że zapotrzebowanie na nie jest większe niż kiedykolwiek. Obecnie te cztery filary stały się kamieniami węgielnymi nie tylko strategii BOBST, ale całego środowiska opakowaniowego. Były one głównymi punktami konferencji prasowej, zorganizowanej 8 czerwca w szwajcarskim Mex, podczas której zostały zaprezentowane najnowsze rozwiązania producenta.

  Chociaż przewidzenie globalnych wydarzeń ostatnich lat, czyli pandemii, wojny i ich konsekwencji dla naszej branży – takich jak niedobory materiałów i siły roboczej – było niemożliwe, udało nam się prawidłowo zidentyfikować ogólne trendy w branży opakowań – powiedział Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny Grupy BOBST. – Choć trendy te niewątpliwie uległy przyspieszeniu, BOBST wdrożył strategię i zbudował portfolio rozwiązań i usług, które już dziś pozwalają przetwórcom i właścicielom marek rozwijać się w tym nowym świecie opakowań. Wszyscy w firmie BOBST wierzymy, że przyszłość będzie opierała się na jeszcze większej możliwości zdalnej komunikacji, większej cyfryzacji i elastyczności, większej automatyzacji i produktywności oraz zrównoważonym rozwoju i większej odpowiedzialności.

Zdalna komunikacja i usprawnienie logistyki

Firma BOBST wierzy, że cały łańcuch wartości procesu produkcji opakowań może zostać połączony, umożliwiając jego dobrą widoczność przetwórcom i właścicielom marek.

Kluczowym czynnikiem pozwalającym na realizację tej wizji jest nowy, zaktualizowany system BOBST Connect, który zapewnia cyfrowe rozwiązania w zakresie przygotowania, produkcji, reagowania, utrzymania i optymalizacji przebiegu procesu produkcyjnego. Nowo uruchomiona wersja BOBST Connect oferuje szereg cech i funkcjonalności, aby pomóc klientom w optymalizacji ich opakowań na każdym etapie. Łącząc wszystkie elementy procesu, BOBST Connect zwiększa wydajność, poziom kontroli i znajomości danych, poprawiając jakość i wydajność w całym łańcuchu wartości. 

Najwyższą jakość wsparcia serwisowego nawet dla maszyn niemających możliwości podłączenia oferuje nowa infolinia BOBST Helpline Essential – usługa zdalnej pomocy, która umożliwia klientom dostęp do transmisji wideo i priorytetowego połączenia ze specjalistami wsparcia technicznego BOBST w celu szybszego rozwiązywania problemów i usuwania usterek. Producent szacuje, że stanie się tak w około 50% przypadków. 

Aby jeszcze bardziej usprawnić logistykę w zakresie dostaw części zamiennych, BOBST otwiera nowe centrum logistyczne dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), zlokalizowane w Genk w Belgii, które dołącza do istniejących już centrów w USA oraz w regionie Azji i Pacyfiku.  Znajduje się w nim 100 000 części dedykowanych wszystkim liniom produktowym, dostępnych do natychmiastowej wysyłki, co znacznie poprawi poziom obsługi klientów BOBST z regionu EMEA. Będzie to możliwe dzięki skróconym czasom dostaw, w tym usłudze wysyłki dostępnej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Cyfryzacja i elastyczność

Potrzeba digitalizacji jest coraz większa – umożliwia ona ograniczenie liczby etapów produkcyjnych i odpadów. W zakresie tektury litej BOBST zaprezentował nowy program ACCUCHECK RECIPE EDITOR dla składarko-sklejarek. Wprowadzony w 2020 r., zawierający nowe funkcje system inspekcji w linii ACCUCHECK dokładnie sprawdza wykroje opakowań pod kątem wad i gwarantuje pełną spójność jakości. Nowy Edytor Receptur pozwala użytkownikom zdalnie tworzyć i modyfikować receptury ACCUCHECK w ramach platformy BOBST Connect oraz wysyłać te receptury do kilku urządzeń ACCUCHECK w hali produkcyjnej. Dzięki wykorzystaniu danych PDF projektu graficznego opakowania, rozwiązanie to upraszcza i znacznie skraca czas przygotowania, w rezultacie umożliwiając zwiększenie produktywności hali produkcyjnej, a także poprawę jakości i redukcję ilości odpadów dzięki ograniczeniu możliwości popełniania błędów ludzkich.

W marcu br. wprowadzono również na rynek etykiet linie BOBST All-in-One DIGITAL MASTER 340 i DIGITAL MASTER 510, które zasadniczo zmieniają sposób produkcji etykiet, oferując pełną cyfryzację od pliku PDF, ze 100% kontrolą w linii produkcyjnej w zamkniętej pętli, aż po końcowe uszlachetnianie i wykańczanie etykiet w ramach jednego, ujednoliconego procesu produkcyjnego. 

Automatyzacja i wydajność

W czasach, gdy przetwórcy i właściciele marek muszą sprostać wyższym niż kiedykolwiek wymaganiom związanym z dynamicznie rozwijającym się rynkiem e-commerce, a jednocześnie stoją przed takimi wyzwaniami, jak brak wykwalifikowanej siły roboczej i surowców, automatyzacja i wydajność stają się kluczowe. 

Linia EXPERTLINE – składająca się z maszyn EXPERCUT 1.7 lub 2.1 oraz EXPERTFLEX – jest wielkoformatową linią do przetwarzania opakowań z tektury falistej, łączącą sztancowanie płaskie z procesem nadruku fleksograficznego, idealnie nadającą się do produkcji rozwiązań dla e-commerce. Jak zapewnia producent, dzięki niezrównanej precyzji pasowania linia ta zapewnia niedoścignioną jakość opakowań. Krótkie czasy narządu w połączeniu z technologią TooLink zapewniają maksymalny czas pracy bez przestojów i wydajność do 20 milionów m2 rocznie. Dzięki niskiemu całkowitemu kosztowi posiadania (TCO) jest to idealne rozwiązanie dla każdej firmy, które można zastosować do przetwarzania szerokiej gamy opakowań w branży e-commerce i dóbr szybkozbywalnych (FMCG).

W sektorze tektury litej firma BOBST zaprezentowała nowy SPEEDSET, ulepszony pakiet skracający czas narządu, dostępny we wszystkich sztancach płaskich. Pakiet ten znacznie skraca czas przezbrojenia i zwiększa wydajność, a także zawiera udoskonalone rozwiązania ergonomiczne, takie jak dodatkowy 15-calowy ekran przy podajniku, umożliwiający szybszą konfigurację optycznego systemu pasowania. Pakiet obejmuje również zwiększony poziom automatyzacji, np. podnoszenie palet przy każdym ustawieniu nowego zadania oraz zmotoryzowany system mikrometryczny do precyzyjnego centrowania wykrojnika i płyty kontrującej, co zapewnia idealne dopasowania cięcia i bigowania. Funkcja TooLink umożliwia cyfrowe połączenie narzędzia z maszyną w celu wymiany danych roboczych w ciągu kilku sekund. 

Inne najważniejsze premiery 2022 roku to:

– MASTERLINE DRO, nowe rozwiązanie w zakresie wykrawania rotacyjnego, które oferuje większą wydajność, wyposażając przetwórców z branży tektury falistej w najbardziej wszechstronne, najbardziej zautomatyzowane na rynku, połączone i wysoce ergonomiczne rozwiązanie; 

– MASTERCUT 1.65 PER, jedyna płaska maszyna sztancującą, która może przetwarzać tekturę litą, tekturę falistą i kaszerowaną o gramaturze od 0,5 mm do 2000 g/m2, jedno- lub dwufalową; 

– EXPERTFOLD 165 e-commerce, nowa składarko-sklejarka zaprojektowana specjalnie z myślą o potrzebach cyfrowego handlu detalicznego; 

– NOVAFOLD 50 | 80 | 110, nowa składarko-sklejarka gwarantująca niezawodność i wydajność. 

Zrównoważony rozwój – wyzwanie dnia dzisiejszego 

Firma BOBST wierzy, że zrównoważony rozwój nie jest wyzwaniem jutra i już dziś jest gotowa wprowadzać proekologiczne rozwiązania. W ramach inicjatywy CEFLEX (Circular Economy for Flexible Packaging) wprowadziła niedawno nowy produkt w zakresie wysokobarierowych opakowań giętkich, nadających się do recyklingu – metalizowane, wysokobarierowe, monomateriałowe opakowanie z nadrukiem fleksograficznym z polipropylenu pochodzącego z recyklingu (rPP – ang. recycled polypropylene). Jest to pierwsza na rynku torebka z barierą z nadrukiem powierzchniowym, wyprodukowana z wykorzystaniem materiału rPP pochodzącego z recyklingu z gospodarstw domowych.

We współpracy z firmą Tipa – specjalistą w dziedzinie opakowań ekologicznych – BOBST pracuje również nad rozwiązaniem w zakresie opakowań kompostowalnych w warunkach domowych oraz nad rozwiązaniem w pełni papierowym, o wysokiej barierze ochronnej, gotowym do recyklingu o nazwie FibreCycle. To ostatnie rozwiązanie stanowi część oneBARRIER – rodziny nowych, alternatywnych i zrównoważonych produktów opakowaniowych, które BOBST rozwija wraz ze swoimi partnerami. 

Jako część swojego zaangażowania w międzybranżowe konsorcjum R-Cycle i jego misję zapewnienia identyfikowalności tworzyw sztucznych jednorazowego użytku poprzez Cyfrowe Paszporty Produktów (DPP – ang. Digital Product Passports), firma BOBST zakończyła pilotaż w swoim Centrum Kompetencyjnym w Manchesterze, gdzie maszyna demonstracyjna jest gotowa do pracy w systemie R-Cycle. Projekt ten zostanie teraz rozszerzony na inne procesy (powlekanie, laminowanie, druk fleksograficzny, druk wklęsły). BOBST wierzy, że ma na tyle silną pozycję, aby pomóc przetwórcom i właścicielom marek w transformacji sposobu produkcji opakowań. 

Choć nie ulega wątpliwości, że wyzwania, przed którymi stoimy w dzisiejszym środowisku opakowań, są większe i bardziej zróżnicowane niż kiedykolwiek wcześniej, wszyscy w BOBST wiemy, że dysponujemy odpowiednim portfolio, usługami i partnerami, aby pomóc przetwórcom i właścicielom marek z powodzeniem je pokonać – podsumował Jean-Pascal Bobst. – W 2020 roku wybraliśmy właściwą strategię, a teraz przetwórcy i właściciele marek mogą naprawdę na tym skorzystać. 

Razem możemy z ufnością spoglądać w lepszą przyszłość.  AN