W ostatnim czasie oferta firmy Introzap – wyłącznego przedstawiciela marki Kolbus w Polsce – została rozszerzona o kolejne rozwiązania tego niemieckiego producenta, przeznaczone do produkcji opakowań na bazie tektury litej. Pierwszym z nich jest Box Line Taper (BLT 200) do zautomatyzowanej produkcji pudełek z przyciętych i nieoklejonych formatek tektury. Może być ono połączone w linii z urządzeniem Box Line Wrapper (BLW 200), do formowania i oklejania wykrojonych formatek. To druga nowość w ofercie firmy Kolbus. Została ona wyróżniona niedawno nagrodą German Packaging Award 2021 w kategorii „Maszyny do produkcji opakowań”, przyznawaną przez Niemiecki Instytut Opakowań.
Obie maszyny stanowią naturalny krok w rozwoju Box Line – serii rozwiązań dedykowanych produkcji opakowań z tektury litej – mówi Anna Moryson-Stolarczyk, prezes zarządu firmy Introzap. Początkowo stworzona z myślą o rynku dóbr luksusowych, obecnie obejmuje rozwiązania dedykowane szeroko rozumianym opakowaniom pudełkowym, skierowanym do różnych odbiorców. Poza urządzeniami BLW 200 i BLT 200 nasi klienci znajdą wśród oferowanych w tej linii rozwiązań m.in. maszyny znane dotychczas z rynku produkcji dziełowej, dostosowane do wymagań producentów i przetwórców opakowań, takie jak DA – do produkcji okładek, BLM 500 – do wkładkowania magnesów czy SA 260 - do wklejania lustra.
Box Line Wrapper BLW 200 – nowa technologia oklejania w produkcji opakowań kartonowych
BLW 200 (na zdjęciu z lewej) to urządzenie do maszynowego formowania i oklejania wykrojonych formatek. Warto zwrócić uwagę na dwie szczególne cechy tej maszyny – kontynuuje Anna Moryson-Stolarczyk. Pierwsza to prędkość i elastyczność przy zmianie formatów, uzyskiwane dzięki nowej technice wymiany płyty formującej. Zastępuje ona konwencjonalne stemple dociskowe, co zdecydowanie wyróżnia BLW 200 na tle konkurencji. Druga to nowa technologia oklejania realizowanego w trybie „przód-tył” w dedykowanej stacji. Konstrukcja urządzenia i zastosowane tu rozwiązania wpływają na zminimalizowanie przerw w produkcji, skrócenie czasu beznarzędziowego przezbrajania, a w rezultacie – na wyższą wydajność i mniejsze zużycie zasobów naturalnych.
Cechy te zostały docenione przez Niemiecki Instytut Opakowań, który przyznał BLW 200 nagrodę dla „Najlepszej maszyny do produkcji opakowań” w tegorocznej edycji German Packaging Awards. To dla nas ogromny powód do dumy i potwierdzenie zaawansowania technologicznego maszyn produkowanych przez naszego strategicznego partnera, jakim jest firma Kolbus – podkreśla Jolanta Szafranek, odpowiedzialna za marketing w firmie Introzap.
Z filmem prezentującym możliwości rozwiązania BLW 200 można zapoznać się tutaj.
Box Line Taper BLT 200 – automatyzacja w produkcji pudełek
Koncepcja firmy Kolbus zakłada, że pudełka – formowane i oklejane w maszynie BLW 200 – będą na wcześniejszym etapie produkowane w innym urządzeniu, BLT 200 (na zdjęciu z prawej). W automatyczny sposób następuje tu trwałe połączenie ścianek pudełka (wykonanych z przyciętych formatek tektury) za pomocą specjalnej taśmy termozgrzewalnej. Maszyna zapewnia czterostronne oklejanie w trybie non-stop i indywidualne pozycjonowanie każdej strony pudełka, które – po uformowaniu – jest wykładane na taśmę transportującą je, np. do maszyny BLW 200. Inwestując w oba te urządzenia użytkownik zyskuje całą linię do produkcji bazowych opakowań pudełkowych, które można następnie poddać dalszej obróbce i uszlachetnianiu – tłumaczy Anna Moryson-Stolarczyk. To połączenie w jeszcze większym stopniu wpływa na wydajność i automatyzację procesu produkcji opakowań pudełkowych na bazie tektury, które to czynniki są coraz istotniejsze na współczesnym rynku.
Box Line – innowacyjne rozwiązania dla zmieniającego się świata opakowań
Seria Box Line jest systematycznie rozbudowywana i stanowi flagowy okręt w ofercie firmy Kolbus, skierowanej do producentów i przetwórców opakowań. Jej mnogość i wszechstronność powoduje, że znajdą tu coś dla siebie firmy poszukujące różnorodnych rozwiązań pozwalających na wytwarzanie pudełek: z zamknięciem magnetycznym, z ostrymi krawędziami, składanych z pokrywką i tłoczeniami, kołnierzowych i wieczkowych, opakowań na prezenty i upominki, a także elementów ww. asortymentu. Co ważne, realizowane w naszych maszynach opakowania bazujące na tekturze i papierze cechuje z jednej strony proekologiczność (w kontekście ich odzysku i powtórnego wykorzystania), z drugiej zaś – atrakcyjność uzyskiwana dzięki różnym technikom uszlachetniania takim jak tłoczenie, złocenie folią czy lakierowanie. Użytkownicy tych urządzeń dysponują zatem wyposażeniem pozwalającym na podjęcie współpracy z nawet najbardziej wymagającymi właścicielami marek. Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą w tym zakresie zapraszamy do kontaktu – podsumowuje Anna Moryson-Stolarczyk.
Opracowano na podstawie informacji firmy Introzap