W produkcji opakowań rośnie presja na krótsze serie i szybsze terminy. Dlatego liczą się powtarzalność oraz tempo pracy przy częstych zmianach zleceń. Równie ważna jest czystość wyjścia z procesu, bo to ona decyduje o ilości pracy ręcznej i stabilności kolejnych etapów.
W tym kontekście SHS-CAS Graphische Maschinen GmbH prezentuje dwa rozwiązania z obszaru postpress (obróbki po druku) dla produkcji opakowań: sztancę SH-1060SE oraz okienkarkę TC-800H. To przykład podejścia, w którym dobór i konfiguracja urządzeń pomagają połączyć tempo pracy z powtarzalnym efektem i czystym wyjściem z procesu.

SH-1060SE: sztanca płaska ze strippingiem i wyprowadzaniem odpadu
SH-1060SE to automatyczna sztanca płaska do wykrawania i bigowania kartonu litego oraz tektury falistej. W sztancach płaskich o efekcie decydują powtarzalność wykroju i czystość wyjścia, zwłaszcza przy częstych przezbrojeniach. W tym modelu zastosowano stripping (również w strefie chwytaków) oraz zorganizowane wyprowadzanie odpadu taśmami poza maszynę, co ogranicza ręczne doczyszczanie przed składaniem i klejeniem. Strefa podawania i układ pozycjonowania (z regulacją ustawień) pomagają utrzymać stabilne pozycjonowanie arkusza, a panel operatorski daje szybki podgląd parametrów i komunikatów maszyny.
W kluczowych podzespołach zastosowano markowe komponenty: automatykę (np. Mitsubishi / Omron), łożyskowanie (SKF) oraz układy podciśnienia i aparaturę elektryczną (Becker, Moeller / Eaton).
Najważniejsze wyróżniki
– Usuwanie odpadu: odpad, także z krawędzi chwytakowej, jest wyprowadzany taśmami poza maszynę, co ułatwia utrzymanie porządku na odbiorze.
– Podawanie non stop: zmiana stosu bez zatrzymywania pracy ogranicza przestoje między zleceniami.
– Konstrukcja ramy: odlewana rama zwiększa sztywność układu i wspiera dokładność wykrawania.
– Obsługa: szybki dostęp do kluczowych stref ułatwia kontrolę oraz czynności operatora.
Maszyna jest również oferowana w konfiguracji z modułem hot-stampingu oraz w wersji na format arkusza 800 × 620 mm.
TC-800H: wysokowydajna okienkarka do nakładania folii na wykrojki
TC-800H to okienkarka do nakładania folii na wykrojki (arkusze z wyciętym oknem). Arkusz przechodzi kolejno przez podawanie, klejenie, aplikację folii i odbiór, co sprzyja przewidywalnej pracy. Ustawienia można korygować w trakcie pracy, co skraca przestoje przy zmianach zleceń. Trzy niezależne układy serwonapędu w sekcji folii oraz korekty w trakcie pracy ułatwiają utrzymanie stałej pozycji folii względem wykroju w całej serii. To ogranicza odrzuty i zmniejsza straty wynikające z przesunięć folii.
Najważniejsze wyróżniki
– Podawanie: ciągłe podawanie od dołu oraz serwonapęd zamiast klasycznego sprzęgła wspierają równą pracę w serii.
– Klejenie: wysuwany moduł i regulacje położenia bez postoju skracają przezbrojenia.
– Folia: niezależne serwonapędy umożliwiają korekty w trakcie pracy i pozwalają wyłączać nieużywane strefy ssące.
– Odbiór: miękki pas transportowy wspiera równy odbiór i pewne układanie stosu.
Obie maszyny są gotowe do testów w hali SHS-CAS GmbH. To najprostszy sposób, aby na własnych arkuszach sprawdzić tempo pracy, powtarzalność i jakość wyjścia z procesu.
Kontakt: +48 510 208 071 | office@shsgm.com
www.shsgm.com I części zamienne: www.shs-parts.com