W sierpniu 2024 r. firma Gerhard Schubert GmbH została oficjalnym uczestnikiem UN Global Compact Network Germany i tym samym zaczęła oficjalnie wspierać cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych promuje dziesięć zasad dotyczących praw człowieka, pracy, środowiska i przeciwdziałania korupcji, oferując swym członkom dostęp do wytycznych pomagających im odpowiedzialnie postępować wobec ludzi i środowiska. Przystępując do inicjatywy, Schubert konsoliduje swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, które jest wyrażane i wdrażane na różnych poziomach organizacji.
Sieć UN Global Compact obejmuje obecnie około 20 tys. uczestników ze 167 krajów. Schubert jest kolejną firmą zorientowaną na zrównoważony rozwój, która angażuje się w realizację dziesięciu zasad przewodnich inicjatywy - a tym samym otrzymuje kolejny cenny impuls do wdrożenia swojej zrównoważonej strategii rozwojowej. Zrównoważony rozwój od zawsze jest dla nas w Schubert niezwykle ważny. Potwierdzenie naszego zaangażowania w działania bardziej przyjazne dla środowiska jest dla nas szczególnie istotne w kontekście obecnych globalnych wyzwań. Z tego powodu uczestniczymy w stowarzyszeniu UN Global Compact Network Germany i jesteśmy mocno zaangażowani w przestrzeganie jego dziesięciu zasad - wyjaśnia Marcel Kiessling, dyrektor zarządzający Gerhard Schubert GmbH.
Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju
Z punktu widzenia firmy Schubert przystąpienie do UN Global Compact Network Germany stanowi ważny wkład w realizację jej własnej wizji korporacyjnej, która obejmuje odpowiedzialne zachowanie uwzględniające w równym stopniu ludzi i środowisko. Firma wyznaczyła już sobie ten cel w ramach Mission Blue Sustainability Initiative, która opiera się na 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs) i obejmuje cztery obszary działania. Oprócz zrównoważonego zarządzania korporacyjnego i produkcji neutralnej dla klimatu, obejmują one korzystanie z maszyn przyjaznych dla środowiska oraz produkcję zrównoważonych opakowań, które Schubert opracowuje wraz z partnerami branżowymi.
Jeśli chodzi o maszyny, firma kładzie nacisk na takie rozwiązania, które oszczędzają energię, na przykład poprzez zoptymalizowane ruchy robotów. Schubert nieustannie pracuje również nad optymalizacją opakowań dla swoich klientów. Przykładem może być jej autorska technologia Dotlock, która pozwala formować opakowania kartonowe bez użycia kleju – czyli w sposób przyjazny dla środowiska. Schubert kontynuuje również rozwój własnej infrastruktury z myślą o środowisku naturalnym. W swojej siedzibie w Crailsheim firma zaprojektowała i zbudowała nową halę do montażu końcowego wraz z przyległym kompleksem biurowym, który został otwarty we wrześniu 2023 roku. Jeden z największych na świecie systemów magazynowania lodu zapewnia odpowiednie temperatury w nowych budynkach. W połączeniu z najnowocześniejszym systemem fotowoltaicznym, firma może obsługiwać kilka budynków na terenie zakładu w sposób neutralny dla klimatu, zgodnie z zakresami 1 i 2 Protokołu w sprawie emisji gazów cieplarnianych - a tym samym wnieść znaczący wkład w lepszą ochronę klimatu i zrównoważony rozwój w perspektywie długoterminowej.
Opracowano na podstawie informacji firmy Gerhard Schubert