Sebastian Śliwa wraz z grupą menedżerów przejmuje Grupę Akomex
5 Feb 2020 10:51

Sebastian Śliwa, współzałożyciel Akomex oraz mniejszościowy udziałowiec spółki, zawarł warunkową umowę zakupu, na podstawie której z grupą menedżerów zamierza nabyć należące do Highlander International Partners 69,5% udziałów spółki Akomex z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Przejęcie zostanie wsparte przez fundusz Accession Mezzanine Capital IV, któremu doradza Mezzanine Management. Przejęcie Grupy Akomex wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz spełnienia warunków zawieszających określonych w umowie.

Akomex rozpoczął produkcję opakowań z tektury litej w 1993 roku. Firma zatrudnia prawie 600 wysoko wykwalifikowanych pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych w Polsce i w zakładzie przetwórczym w Danii, produkując ponad 1,8 miliarda opakowań rocznie. Kamieniem milowym w rozwoju spółki było pozyskanie w 2010 roku instytucjonalnego inwestora finansowego – funduszu Highlander Partners, który wsparł budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Starogardzie Gdańskim, umożliwiając tym samym dalszy dynamiczny rozwój spółki.

W 2014 roku Akomex przejął wiodącego w Europie Centralnej producenta opakowań dla farmacji – spółkę Druk Pak, zaś w 2018 roku duńskiego producenta opakowań – Planopack, tworząc Grupę Akomex. W 2019 roku Grupa osiągnęła przychody przekraczające 200 mln złotych, umacniając swoją pozycję na rynku polskim oraz europejskim. Klientami Grupy Akomex są wiodący światowi producenci z branży spożywczej i farmaceutycznej.

„Pozyskanie jako partnera finansowego tak doświadczonego inwestora, jakim jest grupa funduszy, której doradza Mezzanine Management, pozwoli nam na przyspieszenie rozwoju w obszarze świadczonych przez spółkę usług dla największych globalnych producentów farmaceutycznych oraz spożywczych. Dziękuję również kolegom z Higlander Partners za dobrą współpracę, która wyniosła grupę Akomex na pozycję wiodącego producenta opakowań z tektury litej w Europie Środkowej” – stwierdził Sebastian Śliwa, współzałożyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Akomex.

„Dotychczasowy sukces Grupy Akomex to konsekwentnie realizowana strategia długofalowego rozwoju. Profesjonalna i oddana kadra oraz lojalni partnerzy handlowi, którym w tym miejscu dziękujemy za wieloletnią współpracę, wspólnie budują sukces Grupy na rynkach europejskich. Jesteśmy zdeterminowani, aby przy wsparciu nowego udziałowca i dzięki znaczącym inwestycjom zwiększyć tempo rozwoju Grupy, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym” – powiedział Grzegorz Łajca, Prezes Zarządu Grupy Akomex.

„Pozostajemy pod dużym wrażeniem dotychczasowych osiągnięć Grupy Akomex. Jednocześnie jesteśmy przekonani co do dalszych bardzo dobrych perspektyw rozwoju. Chcemy wspierać zarząd w dynamicznym rozwoju Grupy Akomex w obu wiodących liniach biznesowych – opakowaniach dla przemysłu farmaceutycznego oraz dla branży spożywczej. Celem jest dalsze umacnianie pozycji i ekspansja na rynku krajowym i zagranicznych – już w najbliższym czasie planowane jest istotne zwiększenie mocy produkcyjnych oraz rozbudowa zakładu opakowań farmaceutycznych w Aleksandrowie Kujawskim” – zapewnił Piotr Sadowski, Partner w Mezzanine Management.

Źródło: Grupa Akomex