SelectMet firmy Bobst – nowa jakość metalizacji
28 Jan 2016 12:35

Nowy, rewolucyjny system SelectMet firmy Bobst stanowi połączenie metody drukowania fleksograficznego Bobst F&K oraz próżniowego metalizatora i – jak zapewnia producent – stanowi prostszą i tańszą alternatywę dla tradycyjnego procesu demetalizacji, nie wymaga bowiem stosowania specjalnych lakierów oraz kąpieli chemicznych.

Proces Bobst SelectMet odbywa się z maksymalną prędkością 400 m/min na platformie Bobst K4000. Zapewnia to większą elastyczność produkcji, ponieważ do dwóch procesów – zarówno standardowej metalizacji próżniowej metalem (aluminium), jak również wybiórczego metalizowania – można zastosować jedną maszynę. SelectMet można stosować ze standardowymi foliami do metalizowania o szerokości 1250 i 1650 mm.

Elementem systemu jest zespół druku flekso ulokowany wewnątrz komory próżniowej. Pozycja głowicy drukującej jest dostosowana do przeprowadzanego procesu: w przypadku metalizacji wybiórczej porusza się w kierunku cylindra, a przed rozpoczęciem standardowej metalizacji powraca do ustawienia wyjściowego (z dala od ścieżki przebiegu folii).

Odbywający się w linii proces metalizacji próżniowej wykorzystuje specjalny olej drukowy, który jest nakładany w temperaturze pokojowej na rolkę w postaci bardzo cienkiej warstwy i służy do stworzenia pożądanego wzoru. Dzięki zastosowaniu wałka aniloksowego z komórkami o małej objętości zużycie oleju jest zminimalizowane (poniżej 0,5 g/m2). Zastosowanie wypolerowanego wałka aniloksowego w połączeniu z wysoce precyzyjnym raklem wykonanym z włókna węglowego zapewnia bardziej wydajne i dokładne dozowanie oleju.

W odróżnieniu od tradycyjnych i trudnych w utrzymaniu w czystości kotłów olejowych, w systemie SelectMet firmy Bobst olej w temperaturze pokojowej jest dostarczany z zewnętrznej kąpieli olejowej. Takie rozwiązanie sprawia, że wybiórczy proces metalizacji jest znacznie czystszy, a umiejscowienie kąpieli olejowej na zewnątrz komory próżniowej pozwala na uzupełnianie oleju bez konieczności przerywania procesu metalizacji, co oszczędza czas i wydłuża produkowane nakłady. Innym kluczowym elementem systemu jest szybka i prosta wymiana tulei drukowych, trwająca nie dłużej niż 10 minut.

Jak zapewnia producent, proces Bobst SelectMet gwarantuje szybszą i dokładniejszą aplikację metalu na podłoża foliowe, umożliwiając produkcję pomysłowych wzorów w wysokiej rozdzielczości oraz obrazów w odcieniach szarości. Z jego pomocą można tworzyć m.in. innowacyjnie dekorowane folie opakowaniowe, metalizować wybiórczo (np. pozostawiać powierzchnie niemetalizowane, przez które widać produkt umieszczony w opakowaniu), a także produkować rozwiązania zabezpieczające przed fałszerstwami, takie jak folie holograficzne wykorzystywane na banknotach.

Na podstawie informacji firmy Bobst opracował TK