Sidel angażuje się w GOZ
4 Oct 2022 12:00

Firma Sidel pomaga urzeczywistnić idee gospodarki o obiegu zamkniętym dołączając do R-Cycle - otwartego standardu śledzenia zrównoważonych opakowań z tworzyw sztucznych. Ta globalna firma zajmująca się rozwiązaniami dla opakowań jest teraz członkiem R-Cycle - społeczności projektującej cyfrowe „paszporty produktów”, aby przyspieszyć recykling opakowań z tworzyw sztucznych na całym świecie.

Wykorzystując otwarty standard śledzenia R-Cycle umożliwia gromadzenie informacji o właściwościach dotyczących recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych. Informacje te, przechowywane na wspólnej platformie wymiany danych, mogą być następnie automatycznie odczytywane i rejestrowane przez dowolne maszyny produkcyjne w całym łańcuchu wartości - od producentów opakowań i przetwórców po branżę recyklingu. Umożliwia to liniom sortowania odpadów identyfikację opakowań nadających się do recyklingu, a tym samym pomaga w tworzeniu czystych i przyjaznych dla recyklingu materiałów do ponownego przetworzenia na szeroką gamę wysokiej jakości produktów z tworzyw sztucznych.

Francesca Bellucci, Dyrektor ds. Portfolio Zrównoważonego Rozwoju w Dziale Innowacji Produktowych i Marketingu, firmy Sidel, mówi: Firma Sidel niedawno dołączyła do R-Cycle, ponieważ chcemy nadal odgrywać kluczową rolę w realizacji idei gospodarki o obiegu zamkniętym. Stosowanie globalnego standardu, który łączy partnerów z całego świata w ramach całego cyklu życia opakowań z tworzyw sztucznych, umożliwiającego rejestrację i uzyskiwanie dostępu do informacji na temat wszystkich istotnych właściwości opakowań, bardzo korzystnie wpłynie na zrównoważony rozwój produktów. Ulepszy to procesy produkcyjne, a także jakość recyklatów, skutkując wdrażaniem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dr. Benedikt Brenken, Dyrektor R-Cycle, dodaje: Wspaniale jest widzieć, jak nasza społeczność stale się rozwija dzięki patrzącym w przyszłość partnerom z branży opakowaniowej, którzy łączą swoją innowacyjność pod sztandarem R-Cycle. Firma Sidel wnosi istotny wkład i wyraźnie angażuje się w tworzenie sprawnej gospodarki o obiegu zamkniętym, która pozwoli nam wszystkim iść naprzód.

Zwiększanie efektywności recyklingu

Opakowań z tworzyw sztucznych stanowiących surowce wtórne nie można obecnie wystarczająco precyzyjnie oddzielić od innych odpadów w celu zwiększenia jakości recyklingu, co jest istotnym czynnikiem przy obecnych niskich jego wskaźnikach - ostatecznie recyklingowi poddaje się jedynie 9% odpadów z tworzyw sztucznych.

Istnieją dwa istotne elementy efektywnego recyklingu tworzyw sztucznych. Jednym z nich jest tworzenie opakowań, które w pełni nadają się do recyklingu; jest to obszar, w którym Sidel pomaga rozwijać się swoim klientom poprzez promowanie opakowań PET - najczęściej poddawanego recyklingowi tworzywa sztucznego stworzonego do tej pory. Drugim jest ulepszanie procesów recyklingu, co stanowi główny cel R-Cycle.

R-Cycle przyniesie korzyści producentom na całym świecie, poprawiając wydajność procesu i jakość produktu. Posiadanie szczegółowych informacji o materiałach źródłowych pomaga przyspieszyć produkcję, a rejestrowanie właściwości produktu stanowi wartość dodaną dla klientów.

R-Cycle został opracowany przez wiele firm i organizacji technologicznych z całego łańcucha cyklu życia opakowań z tworzyw sztucznych, a Sidel przyczyni się do jego dalszego rozwoju jako wiodący dostawca rozwiązań w zakresie pakowania napojów, żywności, artykułów gospodarczych i środków higieny osobistej.

Cyfrowy paszport produktu pomoże również w zapewnieniu zgodności i udostępnianiu informacji potrzebnych do spełnienia zarówno obecnych, jak i przyszłych wymagań klientów i ustawodawców, takich jak obliczanie śladu węglowego, a także rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR - Extended Producer Responsibility) - polityki mającej na celu nałożenie na producentów odpowiedzialności za przetwarzanie lub usuwanie odpadów pokonsumenckich. R-Cycle stanowi również opłacalne rozwiązanie dla planu działania Unii Europejskiej dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, który ma zapewnić identyfikowalność opakowań z tworzyw sztucznych w celu zapewnienia ich recyklingu - obejmującą śledzenie i zarządzanie informacjami o użytych surowcach oraz cyfryzację danych produktów.

Jak działa R-Cycle?

Globalny standard otwartego śledzenia R-Cycle umożliwia łatwe tworzenie dokumentacji przechowywanej na wspólnej platformie danych, do której dostęp może uzyskać każdy element procesu produkcyjnego - od maszyn do formowania folii z tworzywa sztucznego lub wtryskarek/rozdmuchiwarek, przez maszyny do przetwarzania i napełniania, aż po linie sortowania odpadów i recyklingu. Umożliwia utrwalenie właściwości materiałów związanych z recyklingiem i ich pozyskanie za pomocą odpowiedniego znacznika, takiego jak cyfrowy znak wodny lub kod QR na opakowaniu. Technologia śledzenia, na której bazuje R-Cycle, opiera się na standardach GS1 - wiodącej globalnej sieci do opracowywania procesów międzybranżowych; jest już stosowana przez różne branże na całym świecie - na przykład do śledzenia świeżych produktów spożywczych.

Francesca Bellucci dodaje na koniec: Łącząc wszystkich partnerów zapewniających wartość dodaną w całym cyklu, R-Cycle staje się podstawą dla uzyskania wysokiej jakości recyklatów w celu wdrożenia idei sprawnie działającej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel