Sidel wspiera rozwój Mont Roucous France
16 Nov 2022 09:31

Założona w 1977 roku firma Mont Roucous została sprzedana Danone w 2000 roku, a w 2007 roku ponownie stała się niezależnym przedsiębiorstwem. Od samego początku Mont Roucous reklamuje swoją wodę jako idealną dla matek i niemowląt i od dawna jest ona polecana przez kliniki położnicze. Dzięki bardzo niskiej zawartości minerałów woda ta jest idealna dla układu pokarmowego noworodków i niemowląt, które nie mają jeszcze dojrzałych nerek.

Odpowiadając na potrzeby matek wymagających większej praktyczności, firma Mont Roucous przeszła z pojemności 1,5 l na 1 l. Aby zdołać poradzić sobie z takim wzrostem produkcji butelek 1 l, Mont Roucous nawiązała współpracę z firmą Sidel, jednym z wiodących światowych dostawców rozwiązań opakowaniowych dla napojów, i wybrała kompletną linię rozlewniczą Sidel o wydajności 40 tys. butelek na godzinę. Po zainstalowaniu tej nowej linii w październiku 2021 roku liczbę 100 milionów wyprodukowanych butelek przekroczono pod koniec maja 2022 roku.

Zaufany partner do realizacji dużego projektu

Od czasu wykupu w 2007 r. rodzinna firma Mont Roucous, działająca w sercu gór Lacaune na wysokości 1000 metrów, potroiła produkcję wody w butelkach PET. W ciągu ostatnich trzech lat stopniowo zaniechano produkcji pojemności 1,5 l na rzecz 1 l, aby zapewnić matkom większą praktyczność. Te nowe aspiracje doprowadziły do projektu renowacji zakładu w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych i zapewnienia Mont Roucous możliwości stworzenia jeszcze większej liczby lokalnych miejsc pracy. Po trwających 18 miesięcy pracach zakład został powiększony o nową linię rozlewniczą i nową platformę logistyczną z 15 dokami załadunkowymi.

Aby zrealizować tak duży projekt, firma Mont Roucous szukała partnerów, którzy potrafiliby zająć się nim w całości. Oczywistym wyborem, jeśli chodzi o linię butelkowania, było zwrócenie się do firmy Sidel - ze względu na jej wieloletnią współpracę z Mont Roucous trwającą od końca lat 90, gdy przechodzono z butelek PVC na PET, jej wiodącą pozycję w zakresie rozdmuchiwania oraz zdolność do kompleksowego zarządzania projektami. Ze względu na specjalistyczną wiedzę niezbędną do ukończenia takiego projektu w stosunkowo krótkim czasie postawiliśmy na umiejętności i wiedzę firmy Sidel, aby móc powierzyć jego realizację pojedynczemu partnerowi, który potrafi zarządzać całym projektem od A do Z. Firma Sidel nas nie zawiodła. Współpracując z naszymi zespołami firma Sidel w pełni przejęła kontrolę nad inwestycją - od projektu i rozwiązań inżynieryjnych dla kompletnej linii, po produkcję i montaż urządzeń. Oczywiście wszystko zrealizowano zgodnie z naszymi specyfikacjami i szczególnymi oczekiwaniami - wyjaśnia Denis Bernard, Dyrektor Zarządzający - Partner. A Nicolas Sadot, Opiekun Klienta dla Francji, mówi: Pomimo faktu, że projekt został przygotowany w samym środku lockdownu, współpraca między firmami Mont Roucous i Sidel przebiegała sprawnie. Spotkania odbywały się w formie wideokonferencji dość regularnie, pomagając nam zrozumieć potrzeby i problemy oraz ustalić rozwiązanie techniczne”.

Kompletne rozwiązanie firmy Sidel

Od końca listopada 2021 roku linia Sidel bez najmniejszych problemów produkuje 40 tys. butelek na godzinę. Linia butelkująca obejmuje najnowszą generację urządzeń firmy Sidel - od Combi EvoBLOW SF100FM po paletyzator EvoFlex, a nawet etykieciarkę EvoDECO Roll-Fed i owijarkę EvoFilm. Zoptymalizowany układ linii w pełni uwzględnia ograniczenia stawiane przez nowy budynek. Jej ergonomiczna konstrukcja i odpowiednio dobrana akumulacja - zgodne z naszymi specyfikacjami i zalecanymi normami - ułatwia zarządzanie linią i oferuje optymalne warunki dla serwisowania, jeśli zajdzie potrzeba. Liczba operatorów jest zgodna z naszymi początkowymi oczekiwaniami. Linia oferuje rozwiązania cyfrowe: jest wyposażona w EIT (Efficiency Improvement Tool - narzędzie poprawy wydajności) do mierzenia i gromadzenia danych dotyczących wydajności linii oraz ciągłego wdrażania działań doskonalących - wyjaśnia Denis.

Ponad 140 milionów butelek w mniej niż rok

Po dostarczeniu maszyn latem 2021 roku proces ich instalacji poszedł bezproblemowo, dzięki czemu możliwe było osiągnięcie ustalonej w umowie wydajności w październiku 2021 roku. Od tamtej pory wyprodukowanych zostało już 140 milionów butelek. Wsparcie ekspertów z firmy Sidel było kluczem do sukcesu projektu, i to nie tylko na etapie badań, instalacji i uruchomienia. Trwające osiem tygodni szkolenia techniczne w zakładzie Mont Roucous również były niezbędne dla zespołów, pomagając im optymalnie obsługiwać linię i zdobyć wiedzę techniczną na temat dostarczonych maszyn. Nie wspominając o serwisie posprzedażowym, całodobowej pomocy i dostępie do części zamiennych. Jesteśmy bardzo dumni z tej linii i jej potencjału wspierającego rozwój firmy Mont Roucous. Nasz udział w rynku stale wzrasta, co przełożyło się na 10% zwiększenia przychodów w ciągu ostatnich dwóch lat. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie drugiego Sidel Combi z początkiem 2023 roku, do obsługi innych pojemności butelek - podsumowuje Denis.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel