Siegwerk wkracza w sferę druku inkjetowego
25 May 2016 08:34

Firma Siegwerk, globalny producent farb drukarskich przeznaczonych dla producentów opakowań, etykiet i katalogów, uzupełnia swoją ofertę o atramenty do druku inkjetowego UV – na razie do produkcji etykiet, a wkrótce również opakowań. Firma zintensyfikowała swoją działalność badawczo-rozwojową, tworząc specjalne laboratorium druku atramentowego w Centrum Technologicznym we francuskim Annemasse. Zespół ekspertów Siegwerk pracuje w nim nad opracowywaniem atramentów dopasowanych do określonych potrzeb producentów etykiet i opakowań.

Wyjątkowość technologii druku cyfrowego etykiet i opakowań wynika z możliwości produkowania z jej pomocą zleceń niskonakładowych oraz z krótkich czasów narządu; to zaś pozwala właścicielom marek na łatwe dopasowanie i personalizowanie wyglądu opakowań, a tym samym na wyróżnienie się na tle konkurencji. Krótkie czasy przygotowania do druku pozwalają na szybką reakcję na wymagania rynku i klientów. Odbiorcy kładą coraz większy nacisk na regionalizację i personalizację opakowań produktów, co przekłada się na rozwój cyfrowych technologii druku i na około 16-proc. roczne tempo jego wzrostu (taki wniosek wysnuł dr Sean Smyth w raporcie Smithers Pira „Przyszłość druku cyfrowego opakowań do 2020 r.).

Siegwerk dostrzega rosnące zapotrzebowanie na systemy farbowe oraz atramenty dopasowane do specyficznych potrzeb klientów. Druk cyfrowy nie musi bezwarunkowo rywalizować z konwencjonalnymi technikami druku, bowiem zamiast tego może oferować drukarzom inne możliwości, które nie byłyby wykonalne z użyciem druku analogowego. „Siegwerk łączy swoją wiedzę na temat farb i ich zastosowań z wymaganiami procesu druku cyfrowego, by dostarczać skrojone na miarę rozwiązania inkjetowe dla sektorów żywności, leków i higieny” - mówi Matthieu Carni, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Siegwerk. „Dodatkowo angażujemy się w działalność na tych rynkach i znamy lokalne przepisy, możemy się też pochwalić imponującą historią zaspokajania wymagań globalnych właścicieli marek.”

Specjaliści firmy Siegwerk rozpoczęli pracę nad atramentami do druku inkjetowego już kilka lat temu. Obecnie posiada w swym portfolio atramenty do produkcji etykiet Sicura Jet oraz Sicura NutriJet. Sicura NutriJet została opracowana z myślą o spełnianiu określonych wymogów segmentu opakowań spożywczych i farmaceutycznych. „Atramenty są przystosowywane i dopasowywane do potrzeb użytkowników. Wykracza to poza standardowe pasowanie kolorów i zawiera optymalizację przyczepności, odporności mechanicznej i chemicznej, jak również ocenę ryzyka migracji” - dodaje Matthieu Carni. Wodne atramenty inkjetowe do produkcji opakowań pojawią się w późniejszym okresie.

Siegwerk nie ogranicza się w rozwoju atramentów inkjetowych do własnych zasobów. „Współpracujemy z kilkoma partnerami, od producentów wyposażenia po drukarzy i właścicieli marek” - mówi Matthieu Carni. Mimo że firma zamierza skoncentrować się na atramentach inkjetowych, będzie nadal wspierać klientów stosujących technologię druku elektrofotograficznego, dostarczając im primery oraz lakiery do realizacji bardziej wymagających prac.

Produkty firmy Siegwerk będzie można obejrzeć na targach drupa 2016, które odbędą się w Düsseldorfie w dniach 31 maja – 10 czerwca br.

Na podstawie informacji firmy Siegwerk opracował TK