Smurfit Kappa wyróżniona nagrodą Red Dot Award 2015
2 Dec 2015 13:59

Firma Smurfit Kappa otrzymała prestiżową nagrodę Red Dot Award 2015 za innowacyjne rozwiązanie „Ochronne skrzydła” zaprojektowane we współpracy z klientem z branży nowych technologii - Acer. Zgłoszone w 2015 roku do konkursu w kategorii „Projekt Komunikacyjny“, inteligentne rozwiązanie firmy Smurfit Kappa zaprojektowane dla firmy Acer i przeznaczone do transportu urządzeń, wyprzedziło silną konkurencję i otrzymało, wraz z 568 innymi projektami, uznany na całym świecie znak jakości w dziedzinie wzornictwa.

Firmy technologicznie często korzystają ze skomplikowanych, wieloczęściowych opakowań zawierających elementy syntetyczne. Spółka Acer chciała to zmienić. Zwróciła się do firmy Smurfit Kappa z wyzwaniem znalezienia sposobu na zwrot klientom naprawionych tabletów i laptopów w prosty, nienaruszający równowagi ekologicznej sposób. Rolf Krajcer, Smurfit Kappa Sarstedt i Jolanta Mirowski ze Smurfit Kappa Service, przygotowali – pod kierownictwem Frauke Busch – innowacyjny projekt, który nazwali „Ochronne skrzydła“.

Nowe opakowanie „Ochronne skrzydła“ składa się z jednego kawałka tektury falistej z certyfikatem FSC ze specjalnie składanymi skrzydłami w strefie ochronnej, które służą do podnoszenia paczki i zabezpieczenia urządzenia przed przemieszczeniem w czasie transportu. Strona zewnętrzna złożonego opakowania cechuje się minimalistyczną formą, lecz znajduje ono liczne zastosowania, gdyż w różnych wersjach może służyć do przewozu bardzo różnych urządzeń –od tabletów po laptopy czy smartfony.

Prostota składania oznacza również, że osoby pakujące mogą złożyć do 120 pudełek na godzinę – trzy razy więcej niż dotychczas – przy spadku uszkodzeń w transporcie do zera. Ogólnie rzecz biorąc, opakowanie zużywa 36% mniej materiału i jest tańsze w produkcji niż poprzednio używane przez firmę Acer.

„Zrównoważony rozwój i wysokie standardy jakości są silnie zakorzenione w kulturze biznesowej firmy Acer” – powiedział Wilfried Thom, Dyrektor Regionu Europy Środkowej w firmie Acer. „We współpracy ze Smurfit Kappa opracowaliśmy format opakowania odpowiadający potrzebom wysyłki zwrotnej produktów, który łączy w sobie innowacyjne wzornictwo, materiały nienaruszające równowagi ekologicznej i doskonałą jakość. Bardzo pozytywna reakcja klientów i nagroda Red Dot Award za koncepcję opakowania to szczególnie cenne wyrazy uznania dla naszych ciągłych starań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.”

Boris Maschmann, dyrektor generalny Smurfit Kappa Niemcy, dodał „Projekt 'Ochronne skrzydła' to idealny przykład zaskakująco prostego opakowania, które jest wynikiem wspólnego działania inspirowanego innowacyjnym podejściem i specjalistyczną wiedzą. To fantastyczne, że projekt Acer prowadzony przez Frauke Busch, kierującą sprzedażą w firmie Smurfit Kappa Service, otrzymał nagrodę Red Dot Award; jesteśmy niezwykle dumni z tego, że nasza zespołowa praca znalazła również uznanie jako najbardziej kreatywny projekt na świecie.

Źródło: Smurfit Kappa