Spadek śladu węglowego tektury falistej
19 lip 2022 08:30

Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej FEFCO z dumą poinformowała, że nowy ślad węglowy dla tektury falistej spadł do 491 kg CO2e/t, co oznacza wyraźną poprawę w porównaniu z poziomem 531 kg CO2e/t zanotowanym w badaniu z 2018 r. Ten wynik stanowi odzwierciedlenie nieprzerwanych wysiłków podejmowanych przez branżę tektury falistej i jej dostawców na rzecz redukcji negatywnego wpływu na środowisko.

Dane dotyczące produkcji papieru i tektury oraz ich przetwarzania w pudełka z tektury falistej pochodzą z europejskiej bazy danych (2021 European Database for Corrugated Board Life Cycle Studies) przygotowanej przez FEFCO oraz CCB (Cepi ContainerBoard).

Metodologia obliczania CO2 opiera się na opracowaniach CEPI (Konfederacji Europejskiego Przemysłu Papierniczego) pt. „Framework for Carbon Footprints for Paper and Board Products, April 2017" oraz CITPA (Międzynarodowej Konfederacji Przetwórców Papieru i Tektury) „Guidelines for calculating carbon footprints for paper-based packaging, March 2018”. Zostały one poddane niezależnej wzajemnej ocenie przez niemiecki Instytut Badań Energii i Środowiska w Heidelbergu (IFEU) i uznane przez WRI (World Resources Institute) za zgodne z wymogami „Product Life Cycle Accounting and Reporting Standard” protokołu Greenhouse Gas Protocol.
Opakowania z tektury falistej mają wiele niepowtarzalnych zalet. Produkuje się je z surowców odnawialnych i są poddawane recyklingowi najczęściej spośród wszystkich opakowań papierowych i tekturowych. Papier i tektura pochodzące z recyklingu są wykorzystywane do produkcji nowych opakowań z tektury falistej, na które średnio składa się aż 88% surowca z odzysku.

Opracowano na podstawie informacji FEFCO