Spółka Cognex rozszerza portfolio czujników 3D
22 Sep 2014 09:46

Spółka Cognex Corporation, wiodący światowy dostawca systemów widzenia komputerowego, poinformowała o rozszerzeniu portfolio 3D laserowych czujników przemieszczania i zaprezentowała przemysłowy element sterowania oraz nowe narzędzia do widzenia komputerowego 3D. Czujniki DS1050, DS1101 i DS1300 można wykorzystać w niespotykanej szerokości aplikacji 3D wymagającej wysokiej rozdzielczości i rozszerzonego zakresu pomiaru.

Seria DS1000 dostępna jest z nowym elementem sterowania do widzenia komputerowego Cognex VC5, które wspólnie stanowią kompletne rozwiązanie spełniające również najbardziej wymagające wymagania aplikacji 3D. Element sterowania VC5 potrafi kontrolować nawet cztery czujniki 3D, tak samo jak komunikację na podstawowym poziomie produkcyjnym. Dostarczany jest z nową ramą oprogramowania Cognex Designer o łatwej konfiguracji, co ułatwia rozwój aplikacji 3D oraz tworzenie profesjonalnego graficznego interfejsu użytkownika.

Seria DS1000 oferuje również do wyboru rozwinięte narzędzia do widzenia komputerowego. Oprócz sprawdzonych narzędzi 2D do widzenia komputerowego PatMax, IDMax i OCRMax, seria DS1000 oferuje w tej chwili narzędzia 3D takie jak 3D wysokość, szukanie powierzchni („plane fitting“), kąt pomiędzy płaszczyznami, objętość i przekrój. Dzięki takiej kombinacji seria DS1000 potrafi w zasadzie przeprowadzać jakiekolwiek kontrole 3D. Oferuje dokładność pomiaru poniżej mikrometrów i może zostać wykorzystana do rozpoznawania znaków (OCR) niezależnie od kontrastu oraz w aplikacjach stwierdzających obecność/nieobecność.

„Nasz rozbudowany portfel czujników 3D pozwala naszym klientom wydobyć maksimum z narzędzi 2D i 3D widzenia komputerowego Cognex i uzyskać większą rozdzielczość, jak i pole widzenia“ - podkreślił Joerg Kuechen, wiceprezes i dyrektor działu produktów widzenia komputerowego. „Oprogramowanie Cognex Designer zamienia skomplikowane wymagania dotyczące widzenia komputerowego na łatwe w utrzymaniu rozwiązania. Dzięki temu oprogramowaniu realizacja i wprowadzanie kompleksowych rozwiązań nawet do najbardziej wymagających aplikacji 3D przebiega szybciej niż kiedykolwiek dotąd, nawet bez pomocy doświadczonego programisty“.

Seria 3D czujników przemieszczania DS1000 uzyskuje informacje 3D ze skanowanych części za pomocą triangulacji laserowej. Sensory przemieszczania pozwalają na dokładną kontrolę części bez względu na kontrast czy jasność. Seria DS1000 jest fabrycznie skalibrowana do szybkiej i konsekwentnej instalacji i eliminuje potrzebę konieczności przechodzenia przez proces kalibracji lub konwersji pikseli w celu uzyskania dokładnego pomiaru w rzeczywistych jednostkach pomiaru.

3D laserowe czujniki przemieszczania DS1000 są do dyspozycji już teraz.

Źródło: Cognex Corporation