Stabilny rynek puszek aerozolowych
15 mar 2016 10:37

Globalna produkcja aluminiowych puszek aerozolowych w 2015 utrzymała się na wysokim poziomie. Producenci opakowań będący członkami organizacji AEROBAL wyprodukowali w ubiegłym roku 5,4 mld puszek z aluminium, co oznacza powtórzenie wyniku z 2014 r.

Gregor Spengler, sekretarz generalny AEROBAL, jest usatysfakcjonowany tym wynikiem: „Powtórzenie rekordu z 2014 r. jest dość dobrym osiągnięciem, jeśli wziąć pod uwagę trudne warunki w roku 2015: ekonomiczne zawieruchy w Chinach, Rosji i części krajów rozwijających się, stałe problemy w Grecji, na Ukrainie oraz przede wszystkim w krajach Środkowego Wschodu, globalną niepewność powodowaną przez ceny ropy, a także istotne fluktuacje kursów walut. Pokazuje on duży potencjał naszych członków oraz doskonałą pozycję aluminiowej puszki aerozolowej na wyjątkowo konkurencyjnym globalnym rynku opakowań.”

Podobny do 2014 r. poziom produkcji udało się utrzymać na rynkach europejskim i amerykańskim, dominujących w skali globalnej pod względem ilości wytwarzanych puszek. Stabilna sytuacja panowała również w Australii, natomiast w Afryce zaobserwowano nieznaczne spadki. Z kolei w Azji i Ameryce Południowej w 2015 r. zanotowano niewielki wzrost produkcji (choć część tamtejszych krajów wypadło poniżej oczekiwań).

Największa część puszek trafiła na rynek produktów do pielęgnacji ciała (ponad 80%); drugim pod względem wielkości popytu był sektor produktów dla domu (ok. 10%).

O korzystnych perspektywach puszek aluminiowych na aerozole świadczą również inne symptomy. Prezes AEROBAL, Eric Frantz z firmy CCL, wskazuje na nowe zastosowania oraz usprawnienia w zakresie procesów produkcyjnych: „Przykładowo innowacyjny system zaworów umożliwia obecnie napełnianie puszek aerozolowych farbami do włosów. Aerozole zapewniają wyjątkowe możliwości rynkowej ekspansji; w połączeniu z niezwykłymi własnościami barierowymi oraz higienicznymi mają z pewnością szansę na sukces na rynku farmaceutycznym.”

Producenci puszek aerozolowych wierzą również w swoją przewagę konkurencyjną nad pozostałymi materiałami opakowaniowymi. „Poza bogactwem unikalnych własności funkcjonalnych, które posiada aluminium, a nie mają ich inne opakowania, wielkie korzyści przynosi również wysoki poziom recyklingu lekkich metali” - dodaje Eric Frantz. „Dalsze zmniejszanie masy, uzyskane dzięki nowym stopom aluminium oraz wykorzystaniu zoptymalizowanych procesów produkcyjnych, daje gwarancję, że wpływ puszki na środowisko naturalne można jeszcze zmniejszyć.”

W tych okolicznościach nie dziwi, że członkowie AEROBAL informują o bardzo wysokim wykorzystaniu swych mocy produkcyjnych, jak również tłumaczy, dlaczego chętnie podejmują decyzje o dodatkowym ich zwiększeniu w najbliższej przyszłości: z myślą o stworzeniu miejsca dla nowych zastosowań oraz dla skrócenia czasu realizacji zamówień klientów.

Na podstawie informacji AEROBAL opracował TK