Stec Karton inwestuje w nową wielkoformatową maszynę offsetową KBA Rapida
7 Nov 2014 14:03

W ostatnim czasie w drukarni Stec Karton z Człuchowa rozpoczęła pracę nowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 164-6+L ALV2. Służy ona przede wszystkim do produkcji wielokolorowych opakowań kartonowych, także z opcją uszlachetniania. Inwestycja pozwoliła na znaczące skrócenie czasu realizowanych przez firmę zleceń.

Stec Karton to rodzinna firma z niemal 20-letnim doświadczeniem na rynku opakowań. Rozpoczynała od produkcji standardowych szarych opakowań, obecnie realizuje też wysublimowane zlecenia uwzględniające bogatą kolorystykę i uszlachetnienia, głównie kaszerowanie. Do niedawna część usług związanych z zadrukowywaniem opakowań zlecała na zewnątrz. Obecnie dysponuje własnym zakładem produkcyjnym, wyposażonym w liczne rozwiązania w zakresie prepressu, obróbki finalnej oraz drukowania. Swoich klientów obsługuje kompleksowo, począwszy od projektu konstrukcyjnego i graficznego opakowania, poprzez zadruk, kaszerowanie, sztancowanie, wklejanie okienek, na klejeniu wielopunktowym skończywszy.

Wśród zakupionych w ostatnim czasie maszyn kluczową inwestycję stanowi wielkoformatowa KBA Rapida 164-6+L ALV2. Dostarczona we wrześniu br., pracę rozpoczęła na początku października. Mówi Adam Stec, właściciel przedsiębiorstwa: „Zakup ten wiąże się z wprowadzoną przez nas jakiś czas temu zmianą modelu funkcjonowania na rynku. Wcześniej podzlecaliśmy realizację opakowań firmom zewnętrznym, jednak realia – m.in. konieczność skrócenia cyklu produkcyjnego i większa elastyczność w działaniu – zmusiły nas do zainwestowania we własny park sprzętowy. Obejmuje on m.in. bazujący na płytach bezprocesowych system CtP firmy Kodak, urządzenia introligatorskie i wykańczające takich marek jak Bobst, Kongsberg czy Versor oraz najnowszy nabytek – wielkoformatową maszyną Koenig & Bauer”.

Zakupiona przez człuchowską firmę KBA Rapida 164-6+L ALV2 – jako jedna z nielicznych w Polsce – oferuje powiększony format arkusza 1640 x 1205 mm. Wyposażona jest w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Posiada pakiet CX pozwalający na zadrukowywanie kartonów o grubości do 1,2 mm oraz tektury falistej o grubości maksymalnej 1,6 mm. Skonfigurowana z myślą o produkcji opakowań, została podniesiona o 420 mm i wyposażona w szereg systemów kontrolno-pomiarowych, w tym m.in. system ErgoTronic ColorControl z funkcją ErgoTronic Lab tj. pomiaru i sterowania nafarbieniem według priorytetu wartości Lab.

Decydując się na taką konfigurację maszyny, Adam Stec brał pod uwagę przede wszystkim wysokie wymagania klientów: „Obsługujemy liczne firmy z branży mięsnej, rybnej, stolarskiej, farmaceutycznej, AGD, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Ich oczekiwania, głównie względem jakości spowodowały, że postawiliśmy na rozbudowaną linię z sześcioma zespołami drukującymi i lakierem. Wybrany przez nas format B0+ także nie jest przypadkowy – wszystkie maszyny przetwórcze mamy do niego dostosowane. Na maszynie drukujemy prace w formacie nie mniejszym niż B1, w nakładach od 200 sztuk do tych liczonych w tysiącach egzemplarzy”.

Jak zapewnia właściciel firmy, o rozwiązaniu Koenig & Bauer zdecydowało wiele aspektów: „Rozważaliśmy oferty dwóch dostawców, finalnie stawiając na KBA. Zdecydowała o tym z jednej strony wysoka jakość maszyny, którą mieliśmy okazję obejrzeć i przetestować podczas kilku wizyt w zakładach KBA w Radebeul. Z drugiej zaś – profesjonalizm działu handlowego KBA CEE w osobie pana Michała Drożdża, jak też bliskość serwisu firmowego, który znajduje się w Pile. Z perspektywy minionych miesięcy oceniam, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Cały proces przedsprzedażowy, instalacja, szkolenie i obsługa posprzedażowa przebiegły bezproblemowo. Doceniamy fakt, że KBA CEE posiada zespół doświadczonych specjalistów, zarówno w działach sprzedaży, jak i serwisowo-technicznym. Ich wiedza pozwoliła na sprawne wdrożenie maszyny i przeszkolenie obsługujących ją pracowników”.

Inwestycja w maszynę KBA Rapida 164-6+L ALV2 oraz pozostałe rozwiązania w zakresie prepressu i postpressu pozwoliła na diametralne skrócenie czasu realizowanych zleceń: z 7-10 do 3-4 dni. „Weszliśmy dzięki temu na zupełnie inny poziom elastyczności w działaniu. Mając wszystkie urządzenia pod własnym dachem, mogliśmy skrócić czas dostawy zamówionego towaru o 50% - fakt ten bardzo doceniają nasi klienci” – mówi Adam Stec.

Jan Korenc, prezes KBA CEE, dodaje: „Cieszymy się, że właściciel firmy Stec Karton zaufał marce Koenig & Bauer i zdecydował się na zakup wielkoformatowej maszyny KBA Rapida. Dostosowana i skonfigurowana z myślą o realizowanej przez nią produkcji, znakomicie wpisała się w realizowany tu plan inwestycyjny. Mamy nadzieję, że będzie działać bezawaryjnie przez wiele lat, wspierając Stec Karton w dynamicznym rozwoju, ku zadowoleniu polskich i zagranicznych klientów drukarni”.

Źródło: KBA