Stojące torebki z nanocelulozy
18 Apr 2017 07:31

vttCentrum Badań Technicznych VTT w Finlandii opracowało lekkie, stojące torebki wykonane w całości z biomateriałów. Nowe produkty posiadają doskonałe własności barierowe zarówno w stosunku do tlenu, tłuszczu, jak i olejów mineralnych dzięki zastosowaniu różnych biopowłok na podłożu papierowym. Torebki produkowane są w oparciu o patent VTT opisujący enzymatyczną fibrylację celulozy (HefCel) o wysokiej konsystencji.

„Jedna trzecia produktów spożywczych przeznaczonych do spożycia jest tracona lub marnowana w skali globu. Opakowanie o doskonałych właściwościach barierowych jest czynnikiem decydującym o redukcji strat żywności. Nasze rozwiązanie oferuje przyjazną dla środowiska naturalnego opcję dla globalnego przemysłu opakowaniowego”- powiedział Jari Vartiainen, naukowiec z VTT.

Technologia HefCel firmy VTT pozwala na nisko kosztową produkcję nanocelulozowy, co powoduje dziesięciokrotne zwiększenie zawartości części stałych nanocelulozy. Wykazano, że nanoceluloza może być potencjalnie wykorzystana w wielu przyszłych zastosowaniach technicznych. Gęsto spakowana struktura folii i powłok nanocelulozowych zapewnia ich wybitne właściwości barierowe w stosunku do tlenu, smarów i olejów mineralnych.

Technologia HefCel wykorzystuje enzymy przemysłowe i technologię prostego mieszania jako narzędzia do nanoskalowej fibrylizacji celulozy bez konieczności stosowania wysokoenergetycznych procesów. Uzyskana nanoceluloza ma konsystencję 5-15%, podczas gdy tradycyjne sposoby wytwarzania nanocelulozy dają stężenie 1-3%.

Stojące torebki będą najszybciej rozwijającym się typem opakowania, przyrastając w tempie 6,5% rocznie w latach 2015-20. Folie z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej ciągle dominują na rynku opakowań, dlatego coraz większe znaczenie ma rozwój nowych materiałów opakowaniowych przyjaznych dla środowiska naturalnego. Nanoceluloza okazała się potencjalnie bardzo użyteczna w szeregu przyszłych zastosowaniach technicznych.

Firma VTT posiada głęboką wiedzę w zakresie różnych bio-surowców i technologii ich stosowania do produkcji biopowłok, folii, a nawet wielowarstwowych struktur zarówno w skali laboratoryjnej, jak i ćwierć technicznej. VTT wykorzystuje szeroki zestaw urządzeń półtechnicznych w celu wytwarzania surowców, ich przetwórstwa, testowania i demonstracji.

Na podstawie informacji VTT opracował TG