Stora Enso przejmuje w Chinach i sprzedaje w Brazylii
25 Jan 2016 12:02

Stora Enso poinformowała o zwiększeniu – z dotychczas posiadanych 51% do 90% - udziałów w chińskiej spółce Stora Enso Inpac Packaging Co. Ltd. Transakcja została zrealizowana zgodnie z opcją przejęcia akcji Inpac Packaging, uzgodnioną w październiku 2010 r. Wprowadzenie jej w życie wymaga jeszcze stosownej zgody ze strony chińskich władz. Oczekuje się, że cały proces zostanie sfinalizowany przed końcem 1. kwartału br. Jednocześnie skandynawski koncern poinformował o sprzedaży 80% udziałów w zakładach produkcji papierów publikacyjnych Arapoti w Brazylii. Ich nabywcą została firma Papeles Bio Bio – producent papierów z Chile. Transakcja ta jest związana z realizowaną przez Stora Enso strategią przekształcania koncernu w przedsiębiorstwo bazujące na surowcach odnawialnych.

Zdaniem kierownictwa Stora Enso, objęcie dodatkowych udziałów w spółce Inpac Packaging umożliwi zwiększenie zaangażowania skandynawskiego koncernu w dalszy rozwój chińskiej filii oraz skuteczniejszą realizację przyjętej strategii działania w tym regionie świata. Od strony księgowej transakcja, która opiewa na ok. 46 mln euro, nie będzie miała żadnego wpływu na poziom sprzedaży zrealizowany przez Stora Enso, jak również na zysk operacyjny firmy.

Stora Enso Inpac zajmuje się kompleksową produkcją bazujących na włóknach rozwiązań opakowaniowych: począwszy od projektu, poprzez proces wytwórczy, sprzedaż, na obszarze badawczo-rozwojowym skończywszy. Spółka posiada zakłady produkcyjne w Qian’an, Dongguan i Jiashan oraz biura sprzedaży w Pekinie, Szanghaju i Dongguan. Wśród jej klientów są globalni oraz lokalni właściciele marek.

Stora Enso poinformowała też o zbyciu wszystkich posiadanych przez siebie udziałów w papierni Arapoti na rzecz chilijskiego producenta Papeles Bio Bio. Ta transakcja również ma zostać sfinalizowana do końca br. Roczne przychody ze sprzedaży Stora Enso spadną z tego tytułu o ok. 100 mln euro. Warto nadmienić, że transakcja nie obejmuje firmy plantacyjnej Arapoti, dysponującej ok. 30 tys. ha upraw leśnych, w której Stora Enso posiada 20% udziałów.

Źródło: Stora Enso