Stora Enso rozwija gamę ekologicznych pianek ochronnych
6 Dec 2021 09:33

Firma Stora Enso poinformowała o nowej gamie w pełni recyklowalnych pianek pochodzenia biologicznego wykonanych z drewna, które można wykorzystywać przy produkcji opakowań ochronnych i termicznych. W skład portfolio wchodzi Fibrease, który – jak twierdzi producent – jest w 98% wykonana z materiałów odnawialnych i ma na celu zastąpienie pianek poliuretanowych (PU) oraz polistyrenowych, jak również innych rozwiązań opartych na paliwach kopalnych.

Według Stora Enso Fibrease to pianka z pamięcią kształtu, która może być wytwarzana z użyciem różnych technik cięcia i termoformowania. Dzięki wysokim zdolnościom izolacyjnym Fibrease ma nadawać się do wykorzystania w opakowaniach termicznych służących do pakowania m.in. artykułów spożywczych i przesyłek medycznych, a po zużyciu może zostać poddana recyklingowi w strumieniach odzysku papieru i tektury.

Drugą z opakowaniowych pianek Stora Enso jest biodegradowalna Papira pochodzenia biologicznego. To rozwiązanie stanowiące pozbawioną domieszki plastiku alternatywę dla polimerowych pianek – polietylenowych, poliuretanowych i polistyrenowych – którą można produkować z wykorzystaniem różnych technik cięcia i powlekania.

Jak twierdzi producent, Papiera jest twarda, ale giętka, i tym samym zapewnia wysoki poziom zabezpieczeń przeciwwstrząsowych. Doskonale nadaje się do ochrony delikatnych, wrażliwych i wartościowych produktów konsumenckich, takich jak elektronika, oraz aparatury przemysłowej.

Zdaniem Stora Enso nowe, lekkie i produkowane z drewna pochodzącego z certyfikowanych lasów pianki to odpowiedź na popyt na odnawialne i cyrkularne materiały amortyzujące do wnętrza opakowań. Jak dodaje, opakowania z surowców kopalnych przyczyniają się do zanieczyszczeń i stanowią 40% tworzyw zużywanych globalnie – a nowe portfolio pianek ma przyczynić się do poprawy tych niekorzystnych wskaźników.

Markus Mannström, wiceprezes ds. biomateriałów w Stora Enso, komentuje: Współcześni klienci dążą do ograniczenia skali zużycia tworzyw sztucznych i maksymalizacji ich odzysku. Równocześnie popyt na ochronę produktów w opakowaniach rośnie w związku ze wzrostem zamówień w e-handlu i logistyce łańcuchów chłodniczych.

Dzięki naszym bio-piankom pomagamy klientom w tworzeniu przyjaznych dla środowiska opakowań zgodnych z ideą gospodarki obiegu zamkniętego, a przy okazji spełniamy wymogi materiałowe niezbędne do ochrony i izolacji produktów.

Fibrease jest już dostępne w rynkowej sprzedaży; niedawno uruchomiono pilotażową produkcję Papira w zakładzie Stora Enso w szwedzkim Fors, będącą efektem inwestycji ogłoszonej w sierpniu 2020 r. Powstająca w nim pianka będzie służyła do oceny i walidacji w testach klientów.

Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso

error: Kopiowanie zabronione!