Studenci z wizytą w centrum demonstracyjnym firmy Mark Andy
9 Apr 2019 11:52

22 marca br. firma Mark Andy zorganizowała wraz z DuPont oraz tesa tape Dzień Otwarty dla studentów uczelni wyższych z Warszawy, Łodzi oraz Stuttgartu, specjalizujących się w kształceniu poligrafów. W spotkaniu odbywającym się w warszawskim centrum demonstracyjnym Mark Andy wzięło udział około 100 osób, reprezentujących Zakład Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej, Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej oraz Wydział Poligrafii i Mediów funkcjonujący w ramach Wyższej Szkoły Medialnej (Hochschule der Medien) w Stuttgarcie.

Przybyłych studentów w imieniu organizatorów przywitali wspólnie Łukasz Chruśliński – Sales Manager Mark Andy Poland, Tomasz Nojszewski – Sales Manager NCE DuPont Advanced Printing w firmie DuPont Poland oraz Piotr Włodarczyk – Sales Manager Industry & Board Proxy w polskim oddziale firmy tesa tape. Następnie pierwszy z wymienionych poprowadził pokaz trzech maszyn drukujących Mark Andy zainstalowanych w jej centrum pokazowym: fleksograficznej Performance Series P7 (gdzie znalazły zastosowanie formy drukowe DuPont 45 DPR/ESX oraz taśmy marki tesa) oraz hybrydowych/cyfrowych – Digital Series HD i Digital One. Jego uzupełnieniem była prezentacja przewijarek Rotoflex HSI i VSI, której dokonał Artur Gondek – Product & Sales Manager Rotoflex Europe. Do dyspozycji studentów były m.in. liczne próbki wydrukowane, wykończone i uszlachetnione w maszynach Mark Andy. Spotkanie było też okazją do bezpośrednich rozmów z przedstawicielami wszystkich trzech dostawców.

Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły wśród studentów maszyny wykorzystujące technologię cyfrową, które znajdują coraz więcej użytkowników także naszym kraju – Digital Series HD (jej pierwsze wdrożenie w Polsce jest właśnie realizowane) i Digital One (których pracuje obecnie w naszym kraju już kilka). Tu – poza prelegentami – do dyspozycji gości byli też specjaliści z działu serwisu Mark Andy Poland: jego koordynator Grzegorz Szmigiera oraz instruktorzy druku – Michał Mokrzycki i Grzegorz Rostkowski.

Uwagę adeptów sztuki poligraficznej z Polski i Niemiec wzbudziła także największa z prezentowanych maszyn, fleksograficzna P7. Tomasz Nojszewski odpowiadał przy okazji jej prezentacji na pytania związane z zastosowanymi tu fotopolimerowymi płytami fleksograficznymi 45DPR (tradycyjna płyta cyfrowa z okrągłym punktem) oraz 45ESX (płyta z rodziny Cyrel EASY posiadająca wbudowany płaski punkt otrzymywany dzięki opatentowanej technologii monomeru). Celowo jedna z płyt została przygotowana z błędem, aby wspólnie ze studentami porównać jakość druku fleksograficznego. Natomiast specjaliści z firmy tesa, wśród których znalazł się m.in. Steffen Ebenau, International Product Manager Flexographic Tapes (absolwent wspomnianej wcześniej Hochschule der Medien), zaprezentowali pełny wachlarz jej rozwiązań, dedykowanych produkcji fleksograficznej i przeznaczonych do mocowania form drukowych, wysokojakościowego druku oraz bezpiecznego łączenia wstęgi. Nie zabrakło części praktycznej, podczas której studenci mogli samodzielnie zmierzyć się z aplikowaniem taśm tesa na płytach dostarczonych przez DuPont.

Mówi Volker Jansen, opiekun grupy z Niemiec, która po raz pierwszy wzięła udział w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Mark Andy: „Przede wszystkim dziękujemy za zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. Dla naszych podopiecznych to znakomita okazja, by zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie drukowania opakowań i etykiet w technikach fleksograficznej oraz inkjetowej. Nasz wydział przeszedł niedawno gruntowną reorganizację i obecnie obszar ten jest jednym z kluczowych, jakimi się zajmujemy (wraz z m.in. drukiem funkcjonalnym, przemysłowym czy 3D). Nasi studenci byli bardzo zainteresowani prezentowanymi maszynami, jak też stosowanymi w nich materiałami eksploatacyjnymi. Mamy nadzieję na kontynuowanie tej współpracy także w przyszłości”.

Lena Chmielewska, kierująca działem marketingu w Mark Andy Poland, dodaje: „Marcowy Dzień Otwarty to kolejna, zorganizowana przez nas impreza, skierowana do studentów uczelni poligraficznych. Miło nam, że frekwencja w tym roku dopisała, także dzięki pojawieniu się – po raz pierwszy – gości z Wyższej Szkoły Medialnej w Stuttgarcie. Jesteśmy pod dużym wrażeniem różnorodności działania niemieckiej uczelni oraz skali ich współpracy z branżą fleksograficzną. Tym bardziej cieszy nas, że mogliśmy przyczynić się do spotkania uczelni z Polski i Niemiec. Właśnie z myślą o studentach dedykowany im Dzień Otwarty miał charakter bardziej warsztatowy niż marketingowy. Mamy nadzieję, że przekazana podczas spotkania dawka wiedzy technicznej i technologicznej okaże się przydatna, z pożytkiem dla rozwoju branży poligraficznej w Polsce jak i w Niemczech”.

Źródło: Mark Andy

Podpisy do zdjęć (od góry): 1. W tegorocznym Dniu Otwartym wzięło udział około 100 osób, reprezentujących uczelnie poligraficzne z Polski i z Niemiec. (aut. fot. tesa tape). 2. Studentów witają (od lewej): Łukasz Chruśliński (Mark Andy), Piotr Włodarczyk (tesa) i Tomasz Nojszewski. 3. Łukasz Chruśliński (Mark Andy) podczas prezentacji maszyny fleksograficznej Performance Series P7. 4. Grupa studentów z Wyższej Szkoły Medialnej w Stuttgarcie. Pierwszy z prawej: opiekun grupy - prof. Volker Jansen (aut. fot. 2-4 Mark Andy).