Sukces konferencji Print4All
23 Jul 2024 11:00

Ponad 400 uczestników, 26 prelegentów, 15 stowarzyszeń branżowych i 50 zagranicznych delegatów z 17 krajów: takie godne uwagi liczby odnotowano podczas konferencji Print4All, zorganizowanej 11 lipca przez organizacje Acimga i Argi we współpracy z Fiera Milano w celu omówienia obecnej sytuacji branży druku i przetwórstwa.

Print4All: wydarzenie systemowe

Konferencja – jeden z kamieni milowych na drodze prowadzącej do targów Print4All, które odbędą się w centrum wystawowym Fiera Milano w dniach 27-30 maja 2025 r. - rozpoczęła się dyskusją między dyrektorem Print4All Paolo Pizzocaro, prezesem Acimga Daniele Barbui oraz prezesem Argi Antonio Maiorano. Trzej „towarzysze podróży” - organizatorzy i promotorzy, którzy zdecydowali się podzielić swoją wiedzą, aby ożywić wydarzenie - przedstawili projekt targów 2025 i przeanalizowali kontekst, w jakim się one rozwijają.
Targi Print4All 2025 są reklamowane jako zintegrowana platforma usług i miejsce spotkań wspierające firmy z sektora poligraficznego i przetwórczego w świecie, w którym druk zawsze znajdzie swoje miejsce – przecież wszystko, od opakowań przez znaki drogowe, menu w restauracjach aż do książek, „komunikuje się” za pomocą druku. Zadaniem targów będzie zaprezentowanie innowacji, który przekazuje informacje oddziałując na zmysły (wizualne i dotykowe) dzięki stale ewoluującym technikom i materiałom.
Trzy kluczowe słowa projektu to: Konwergencja między zastosowaniami druku, ale także między technologiami i nowymi technikami; Doświadczenie gwarantowane przez nowe obszary tematyczne dedykowane konkretnym segmentom rynku; oraz Networking, ponieważ Print4All stanowi wyjątkową okazję do spotkania powiązanych sektorów dzięki zaangażowaniu całego łańcucha dostaw. Dodatkową wartością jest ponowny udział Print4All w The Innovation Alliance, wydarzeniu poświęconym praktycznym wymiarom mechaniki, łączącym targi poświęcone drukowi z innymi wystawami: Ipack-Ima, Greenplast i Intralogistica Italia. Dzięki jednemu biletowi wstępu odwiedzający mogą poznać maszyny obsługujące różne fazy procesu produkcji przemysłowej - od zrównoważonej produkcji tworzyw sztucznych po pakowanie, od drukowania i przetwarzania po obsługę towarów; wszystkie charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności i znaczącymi inwestycjami w badania i rozwój, zwłaszcza w świetle zmian wpływających na każdy sektor.
Print4All jest tym samym projektem systemowym wspieranym przez znaczącą sieć interesariuszy, którzy uznają jego rolę i wartość: głównych włoskich wydawców branżowych, włoskie stowarzyszenia działające w całym łańcuchu dostaw (Assocarta, Assografici, ATIF, Comieco, ENIPGCT, Federazione Carta e Grafica, Fespa Italia Association, GIFASP, GIFCO, GIFLEX, GIPEA, TAGA ITALIA, Unione Industriali Grafici Cartotecnici Trasformatori Carta e Affini della Città Metropolitana di Milano) oraz międzynarodowe organizacje takie jak ERA (European Rotogravure Association) i Global Print. Wszystkie one pomagają uczynić z Print4All ważną platformę szkoleń i informowania o nowościach, gdzie można odkrywać nowości rynkowe i omawiać przyszłe wyzwania.
Targi Print4All 2025, które zwracają baczną uwagę na kierunki rozwoju rynku, skupią się na trzech pionowych obszarach poświęconych sektorom reprezentującym najbardziej zaawansowany postęp i wykazującym największy potencjał wzrostu i rozwoju: Corrugated Experience, podróż z przewodnikiem przez firmy z sektora tektury falistej, który wykazuje stałe trendy wzrostowe i jest coraz bardziej proaktywny w przekształcaniu opakowań wtórnych w narzędzie komunikacji; PrintMat, poświęcony innowacjom materiałowym i ich najbardziej kreatywnym zastosowaniom; oraz Green Printing, który zgromadzi dostawców usług utylizacji, ponownego wykorzystania i recyklingu, zdolnych do wspierania przemysłu poligraficznego w jego ekologicznej transformacji.
Zdrowy sektor dostaw papieru i grafiki

W trudnej sytuacji gospodarczej łańcuch dostaw papieru i grafiki wykazuje oznaki odporności. Michele Bianchi, prezes Federazione Carta e Grafica, skomentował wyniki roku 2023: włoski sektor, z obrotem w wysokości 27,2 mld euro, 16.119 firmami i 160.600 pracownikami, reprezentuje nie tylko doskonałość produkcji Made in Italy, ale także znaczny udział w krajowym PKB (1,3%).

Zdaniem Bianchiego, chociaż wyniki za 2023 r. wykazują spadek (-13,4%) - i tylko segment maszyn wykazał przyrost (+3,6%) - należy je odczytywać w szerszym kontekście, w którym rynek zmagał się z bezprecedensowymi problemami: COVID, niedobory materiałów, ogólne spowolnienie i wyprzedawanie stoków magazynowych - a mimo to włoska produkcja wyróżnia się wśród europejskich i światowych doskonałości we wszystkich segmentach.

Włoski przemysł papierniczy zajmuje drugie miejsce w Europie (10,2% udziału w rynku); maszyny do druku i przetwórstwa pozostają wizytówką łańcucha dostaw, a Włochy pod tym względem są trzecim rynkiem na świecie (10% udziału); włoski przemysł graficzny (14,8% udziału w rynku) i przemysł przetwórczy (16,9% udziału w rynku) zajmują drugie miejsce w Europie pod względem obrotów. Świat papieru i druku ma również kluczowe znaczenie dla tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym: papier jest biomateriałem par excellence, a celuloza w procesach produkcyjnych jest śledzona i weryfikowana zgodnie z kryteriami ponownego zalesiania, do tego stopnia, że co roku sadzi się nowe uprawy leśne o powierzchni odpowiadającej 15 tys. boisk piłkarskich.

Opracowano na podstawie informacji Fiera Milano