Sukcesy kartonów Stora Enso w branży farmaceutycznej
23 Feb 2015 12:24

Europejski rynek kartonów wykorzystywanych do produkcji opakowań farmaceutycznych odnotowuje stabilne wzrosty, zaś wiele firm z tego segmentu dąży do zoptymalizowania kwestii związanych z pakowaniem leków. Coraz więcej z nich - z myślą o swoich produktach - wybiera dwie produkowane przez Stora Enso specjalistyczne i dedykowane na ten rynek serie kartonów: Tambrite i Performa. Z ofertą Stora Enso można było zapoznać się odwiedzając stoisko firmy podczas zakończonych niedawno targów Pharmapack 2015 w Paryżu.

„Opakowania farmaceutyczne to jeden z segmentów rynkowych, na których Stora Enso szczególnie koncentruje swoją działalność. Przesłanką ku temu są zmiany demograficzne w skali światowej, wymuszające tworzenie nowych leków oraz środków ochrony zdrowia. Wierzymy, że firmy farmaceutyczne będą w coraz większym stopniu zwracać uwagę na opakowanie oraz kwestię optymalizacji jego jakości i kosztów wyprodukowania. Wiele z nich oczekuje też od opakowań nowej funkcjonalności, związanej z oferowanymi usługami” – mówi Wilfried Schmahl, Segment Development Manager w firmie Stora Enso. „Liczebność starszego pokolenia rośnie i będzie ono przeznaczało coraz więcej pieniędzy na ochronę swojego zdrowia. Nasza oferta jest dopasowana do specyficznych potrzeb zarówno całej branży farmaceutycznej, jak też jej odbiorców. Przykładowo, coraz więcej uwagi poświęcamy specjalistycznym rozwiązaniom takim jak systemy kodowania czy funkcje ułatwiające przyjmowanie leków przez osoby w podeszłym wieku”.

Oszczędności dzięki obniżonej gramaturze

Jednym z ważnych trendów rynkowych, także w odniesieniu do branży farmaceutycznej, jest redukowanie masy opakowania. Stora Enso poczyniła znaczące kroki w tym obszarze, m.in. dzięki ścisłej współpracy z czołowymi firmami farmaceutycznymi oraz producentami specjalistycznego sprzętu. Coraz więcej osób związanych z branżą opakowań rozumie, że bazowa gramatura nie jest kluczowym czynnikiem, jeżeli karton spełnia oczekiwania pod względem sztywności czy grubości. Jeszcze do niedawna standardowym materiałem wykorzystywanym przy produkcji opakowań na leki był karton GC 2 o gramaturze 250 g/m2. Jak zapewnia Stora Enso, obecnie można go z powodzeniem, bez uszczerbku na jakości i wydajności, zastąpić choćby kartonami Tambrite o gramaturze 230 lub nawet 215 g/m2.

Zdaniem producenta Tambrite jest idealnym rozwiązaniem przy pakowaniu lekarstw na receptę, m.in. z uwagi na własności techniczne i wysoką odporność podczas laserowego bądź inkjetowego kodowania czy też tłoczenia liter z alfabetu Braille’a. Z myślą o lekach sprzedawanych przez apteki bez recepty Stora Enso rekomenduje karton Performa Bright. Z kolei przy lekach standardowych, jeszcze większe oszczędności – jak zapewnia producent – przynosi zastosowanie kartonu Tamfold.

Źródło: Stora Enso