Światowa premiera nowego Speedmastera XL 106
2 Nov 2022 13:00

28 października br. podczas Dnia Opakowań (Packaging Day) odbywającego się w Wiesloch-Walldorf pod hasłem „Zwyciężyć w opakowaniowym wyścigu”, koncern Heidelberger Druckmaschinen (Heidelberg) zaprezentował ponad 300 obecnym i przyszłym klientom najnowsze trendy na rynku opakowaniowym oraz związane z nimi rozwiązania oferowane przez siebie i przez firmę partnerską MK Masterwork. Główną atrakcją imprezy była światowa premiera najnowszej maszyny drukującej Speedmaster XL 106.

Możliwości nowego Speedmastera XL 106 zaprezentowano podczas połączenia na żywo z centrum produkcyjnym drukarni Cardbox Packaging – pilotażowego użytkownika nowej maszyny - mieszczącym się w austriackim Wolfsbergu.

Firma Heidelberg przekonuje, że Speedmaster XL 106 to kolejny dowód konkurencyjnej przewagi jej maszyn w sektorze opakowań. Maksymalna prędkość druku - 21 tys. arkuszy/godz. - czyni ten wysokowydajny system najszybszą na świecie arkuszową maszyną offsetową i w praktyce oznacza możliwość zadruku ponad 100 mln pudełek składanych w skali roku. Jak twierdzi producent to rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w zakładach produkujących opakowania w formacie 70x100 mm, które oczekują optymalnej wydajności i kompleksowej automatyzacji – one też najbardziej docenią wzrost prędkości druku z 18 tys. do 21 tys. arkuszy/godz. Do ekonomicznych korzyści z tego rozwiązania należy także wzrost wydajności netto o 8-10% oraz – przy założeniu wykorzystania pełnego potencjału produkcyjnego – jego amortyzacja w okresie około dwóch lat. Aby to osiągnąć firma Heidelberg zoptymalizowała około 200 komponentów w całym systemie, od podajnika po wykładanie. Przykładowo podajnik jest obecnie bezpośrednio napędzany przez dwa serwomotory, dodatkowo też na wykładaniu zredukowano ciężar listew chwytających i dostosowano je do nowej prędkości drukowania, aby zapewnić stabilną i niezawodną pracę.
„Od momentu wprowadzenia na rynek w 2004 roku technologia XL firmy Heidelberg stanowi dla naszego sektora punkt odniesienia w zakresie produktywności, wydajności i niezawodności przy zastosowaniach typu high-end. Od tego czasu koncern stale udoskonala tę udaną platformę maszyn” - mówi dr Ludwin Monz, prezes Heidelberga. „Dzięki nowo zaprezentowanemu Speedmaster XL 106 Heidelberg przenosi wydajność arkuszowego druku offsetowego na kolejny poziom i umożliwia zwiększenie konkurencyjności zwłaszcza producentom pudełek składanych” - dodaje.
Więcej w listopadowym numerze „Opakowania”

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg

error: Kopiowanie zabronione!