Podczas wrześniowych targów Graph Expo 2015 w Chicago firma Kodak wprowadziła do swojej oferty dwa wydajne, proekologiczne rozwiązania, skierowane do drukarń offsetowych: termiczną płytę Kodak Electra Max oraz naświetlarkę CtP Kodak Trendsetter Q2400/Q3600.
Płyta Electra Max oferuje – jak zapewnia producent – optymalne właściwości z punktu widzenia drukarni offsetowej: możliwość realizacji dużych nakładów bez konieczności wypalania, wysoką odporność na środki chemiczne oraz kompatybilność z rastrami: 10-mikronowym FM (stochastycznym) i AM o liniaturze 450 lpi. Jej wszechstronność pozwala na zastosowanie w różnych środowiskach produkcyjnych: offsetowym druku opakowań, produkcji zwojowej, offsetowym druku akcydensowym oraz przy wymagających pracach, wykorzystujących technologię UV bądź H-UV. Do finalnej obróbki płyty potrzebna jest niewielka ilość wywoływacza, a wysokie nakłady możliwe są do realizacji pomimo braku wstępnego wygrzewania. To sprawia, że Electra Max jest – jak twierdzi Kodak – optymalnym wyborem dla drukarń oczekujących wyższej wydajności i znacznego ograniczenia wpływu na środowisko naturalne.
Portfolio sprzętowe amerykańskiego producenta wzbogaciło się z kolei o nową naświetlarkę termiczną Trendsetter Q2400/Q3600. Bazuje ona na sprawdzonej i wielokrotnie nagradzanej technologii Kodak SQUAREspot, oferując wysoką dokładność reprodukcji niezależnie od wrażliwości emulsji, jaką pokryta jest płyta, zmiennych parametrów wywoływania czy mocy lasera. Jak zapewnia producent, wyższa wydajność urządzenia pozwala użytkownikowi na redukcję zużycia energii niezbędnej do naświetlania o 27%. Mniejsza ilość powtórnych naświetleń i mniej czasu potrzebnego na korygowanie zmiennych parametrami wywoływania przekładają się z kolei na redukcję całkowitych kosztów użytkowania.
Wprowadzając na rynek model Trendsetter Q2400/Q3600, firma Kodak po raz kolejny potwierdza swoje zaangażowanie w tworzenie innowacyjnych rozwiązań z zakresu CtP. Dzięki zastosowaniu m.in. płyt o powiększonym formacie (ich zakres wynosi tu od 394 x 394 mm do 1600 x 2083 mm), naświetlarka umożliwia zwiększenie wydajności całego działu prepress. Urządzenie jest bardzo wszechstronne – obsługuje płyty w formatach od 2-stronicowego do VLF. Może znaleźć zastosowanie przy wykonywaniu form drukowych, przeznaczonych do produkcji opakowań i wszystkich innych aplikacji, wymagających płyt wielkoformatowych. Może być również traktowane jako system zabezpieczający produkcję i wspomagający pracę naświetlarek w pełni zautomatyzowanych.
Kompatybilność z płytami termicznymi Electra Max i bezprocesowymi Kodak Sonora XP czyni je rozwiązaniem w jeszcze większym stopniu proekologicznym. Obie ww. płyty pozwalają bowiem na zupełne lub częściowe wyeliminowanie z procesu produkcji form drukowych chemii, wody, energii elektrycznej, odpadów oraz wolnych związków organicznych.
Zdaniem dostawcy
„Współczesna technologia umożliwia nie tylko zwiększenie konkurencyjności działań, ale też ich proekologiczności” – mówi Brad W. Kruchten, prezes Print Systems Division i Senior Vice President w firmie Eastman Kodak. „Wspieramy naszych klientów w ich dążeniach do osiągnięcia dwóch ww. celów, dostarczając najwyższej jakości rozwiązania, kluczowe dla rozwoju ich biznesów. Kieruje nami dążenie do ciągłego zwiększania wydajności i przyjazności dla środowiska naturalnego, zapoczątkowane przez nasz pierwszy program recyklingu srebra używanego do produkcji filmów kinematograficznych w latach 20. ubiegłego stulecia. Także dziś jesteśmy wierni tym zasadom, prezentując „holistyczne” podejście, uwzględniające oferowanie rozwiązań o wyższej wartości dodanej, wydajności oraz proekologiczności”.
Dostępność na rynku
Zaprezentowane po raz pierwszy na targach Graph Expo 2015 płyty Electra Max będą dostępne na rynku europejskim w 4. kwartale br., zaś w obu Amerykach – na początku roku 2016. Naświetlarka Trendsetter Q2400/Q3600 już znajduje się w programie sprzedażowym firmy Kodak na całym świecie.
źródło: Kodak