Symphony Environmental oskarżą UE o „plastifobię”
6 Mar 2024 12:16

Parlament Europejski przedstawił nową propozycję regulacji dotyczących odpadów opakowaniowych. Nowa dyrektywa wprowadziłaby zakaz stosowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych do pakowania świeżych owoców i warzyw, jednorazowych kosmetyków w hotelach i restauracjach typu fast food. Według Michaela Lauriera, dyrektora generalnego firmy Symphony Environmental, zakaz ten nie jest sposobem na rozwiązanie problemu, a raczej na spowodowanie jeszcze więcej szkód - nie tylko dla środowiska, ale także dla przedsiębiorstw i gospodarki oraz ludzkiego zdrowia.

Obecnie wokół tworzyw sztucznych panuje paranoja - mówi Laurier. Pojawienie się plastifobii wynika z podstawowego problemu związanego z degradacją, ponieważ zwykłe tworzywa sztuczne mogą tworzyć mikroplastiki, które leżą lub unoszą się w powietrzu przez dziesięciolecia, jeśli dostaną się do otwartego środowiska. Można jednak temu zapobiec, stosując nowoczesne i bardziej zrównoważone technologie produkcji tworzyw sztucznych, zamiast pozbawiać ludzi możliwości korzystania z produktów z nich wykonanych.

Torby z plastiku zostały wynalezione pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku, aby chronić środowisko, pomagając w stopniowym wycofywaniu ich alternatyw wykonanych z papieru i tkanin. Obarczanie winą produktów z tworzyw sztucznych, które uczyniły nasz świat bezpieczniejszym i zdrowszym, jest niesprawiedliwe i bezpodstawne, a także przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Jaką alternatywę dla opakowań rozważa Unia Europejska? Jeśli myślą o opakowaniach papierowych i kartonowych, to są w błędzie. Stwierdzono, że opakowania papierowe i kartonowe wytwarzają o 70% więcej zanieczyszczeń powietrza i o 50% więcej zanieczyszczeń wody niż torby plastikowe. Są one również cięższe i bardziej masywne, co oznacza wyższe koszty transportu i związane z tym zanieczyszczenie środowiska. Papier nie jest najlepszym materiałem do ochrony żywności przed zanieczyszczeniem, zwłaszcza gdy jest mokry.

Przemysł tworzyw sztucznych od dziesięcioleci modyfikuje swoje produkty opakowaniowe, aby sprostać potrzebom środowiska, a porównanie ich z alternatywami z papieru daje jasny obraz.

Laurier kontynuuje: Zrównoważony rozwój technologii produkcji tworzyw sztucznych już utorował drogę do rozwiązania prawdziwego problemu środowiskowego, jakim są odpady z tworzyw sztucznych. Na przykład tworzywa sztuczne wykonane w technologii d2w przy niewielkich lub żadnych dodatkowych kosztach szybko przekształcają się pod koniec okresu użytkowania w materiały biodegradowalne, w dowolnym miejscu na planecie, o ile dostępny jest tlen. Następnie ulegają one całkowitej biodegradacji, nie pozostawiając toksyn ani mikrodrobin plastiku i robią to znacznie szybciej niż zwykłe produkty z tworzyw sztucznych.

Unia Europejska musi zagwarantować, że tworzywa sztuczne pozostaną produktem z wyboru, ponieważ zapewniają one bezpieczeństwo żywności i umożliwiają ochronę produktów podczas ich transportu przez łańcuch dostaw do naszych domów.

Opracowano na podstawie informacji firmy Symphony Environmental