Syntegon zaprezentował maszynę napełniającą nowej generacji
12 Aug 2021 11:46

Gama maszyn do napełniania i zgrzewania kubków produkowanych przez spółki-córki firmy Syntegon – niemiecką Ampack i amerykańską Osgood Industries – została rozszerzona o nową linearną maszynę napełniająco-zgrzewającą do produktów płynnych LFS (Linear Filling Sealing), przeznaczoną dla branż mlecznej i spożywczej.

 Nowa maszyna, dostępna w wersjach umożliwiających zachowanie wysokiej i ultra-wysokiej higieny, napełnia i pakuje produkty płynne, lepkie i wymagające użycia pomp (takie jak jogurty, śmietana, margaryna, sałatki, dipy, sosy, zupy i sterylizowana karma dla zwierząt) do wstępnie uformowanych pojemników. Nową modułową koncepcję opracowano z myślą o umożliwieniu producentom szybkiej reakcji na zmieniające się wymagania rynku. Każda funkcja maszyny może zostać zmodernizowana, uzupełniona lub zmieniona w celu spełnienia indywidualnych potrzeb użytkownika. Otwarta konstrukcja zapewnia optymalny dostęp i widoczność, co ułatwia czyszczenie i konserwację.
Zdolność do wszechstronnej obsługi różnorodnych produktów i formatów może być kluczową zaletą na wysoce konkurencyjnym rynku spożywczym. Podczas opracowywania LFS szczególną uwagę zwróciliśmy na koncepcję modułową, dzięki której nasi klienci mogą być pewni, że ich nowe rozwiązanie będzie im służyć przez kolejne dziesięciolecia - wyjaśnia Oguz Karcier, menedżer ds. produktu w firmie Syntegon.
Linia LFS składa się z pojedynczych modułów, które realizują główne funkcje maszyny, takie jak transport kubków, dezynfekcja, napełnianie, uszczelnianie, zamykanie i opróżnianie kubków. Każdy moduł może być skonfigurowany, dodany lub doposażony zgodnie z indywidualnymi potrzebami produkcyjnymi, co zapewnia maksymalną elastyczność. Przykładowo LFS może być wyposażona w maksymalnie trzy systemy pomp z serwonapędem – w postaci pomp zbiornikowych lub nowo opracowanego systemu jednopompowego – dzięki czemu jest w stanie obsłużyć produkty o różnej lepkości. Stacja dozująca posiada wymienne dysze oraz zintegrowane systemy czyszczące CIP (Cleaning In Place) oraz sterylizujące SIP (Sterilization In Place), przeznaczone do ultra-czystej produkcji. LFS obsługuje wszystkie popularne formaty pojemników o średnicy od 60 do 160 mm na maksymalnie ośmiu liniach pracujących z wydajnością do 20 tys. kubków/godz. W konfiguracji z indeksowaniem sekwencyjnym naprzeciwległe płyty nośne umożliwiają przetwarzanie dwóch różnych formatów opakowań jedno za drugim bez konieczności zmiany formatu.

Aby zapewnić optymalny poziom higieny podczas procesu napełniania stacja dezynfekująca może być skonfigurowana zgodnie z indywidualnymi wymaganiami produktu. W przypadku ultra-czystych produktów – np. o przedłużonym okresie przydatności do spożycia - klienci mogą wybrać dwa rodzaje bezchemicznych metod dezynfekcji: światłem UVC lub światłem pulsacyjnym. Opcjonalnie ta sama technologia może być użyta do dezynfekcji wieczek przed umieszczeniem ich na kubkach. Dodatkowo filtry HEPA oczyszczają powietrze, a odsysacze usuwają z kubków przed ich napełnieniem luźne cząsteczki i zanieczyszczenia. Producenci żywności mogą zgrzewać opakowania swoich produktów ze wstępnie dociętej folii lub z folii termozgrzewalnej w rolkach. Zintegrowane czujniki sprawdzają skuteczność zgrzewu w celu wykrycia wszelkich nieszczelności lub defektów, co zapewnia bezpieczeństwo zapakowanych produktów.

Dzięki otwartej konstrukcji i łatwej konserwacji operatorzy zyskują optymalny dostęp do części maszyny i mogą bezpiecznie oraz szybko dokonywać beznarzędziowej zmiany formatu. Nowa funkcja automatycznej regulacji wydłużenia łańcucha oraz łożyska smarowane o dożywotniej gwarancji skracają czas przestojów i zapewniają wysoce wydajną, niezawodną produkcję. Co więcej LFS została zaprojektowana z myślą o przyszłości: zintegrowany ekran dotykowy HMI 4.0 umożliwia intuicyjne sterowanie z pomocą przejrzystego i uporządkowanego menu, co wspomaga efektywny przebieg pracy i upraszcza rozwiązywanie problemów. Dodanie kolejnych cyfrowych rozwiązań umożliwia skrócenie czasu narządu; przykładowo wszelkie zmiany receptur oraz dopasowanie niezbędnych parametrów maszyny odbywają się automatycznie za naciśnięciem guzika. Projektanci nie zapomnieli również o kwestiach ekologii: LFS oszczędza energię i może być skonfigurowana tak, by przetwarzać zrównoważone materiały, w tym papier i monomateriały ułatwiające recykling.

Naszym celem było zaoferowanie producentom nabiału i żywności wszechstronnego rozwiązania do napełniania i pakowania, dopasowanego do ich indywidualnych potrzeb – wyjaśnia Jonathan Viens, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w Osgood Industries. LFS zapewnia wszechstronność, która przetrwa próbę czasu: klienci mogą skonfigurować system dopasowując go do produktów i dodać go do istniejących linii produkcyjnych. Mogą wykorzystać zrównoważone materiały opakowaniowe, uzupełnić o dodatkowe stacje napełniające lub wymienić swoje aktualne stacje do aplikacji nakrętek. Mówiąc w skrócie: postaraliśmy się, by niezależnie od tego, jaki jest cel klienta, nasze maszyny LFS były gotowe na wszystkie wymogi, jakie niesie przyszłość.

Opracowano na podstawie informacji firmy Syntegon