System widzenia komputerowego Cognex dla aplikacji 3D i wielokamerowych
15 Sep 2014 12:57

Spółka Cognex Corporation, wiodący światowy dostawca systemów widzenia komputerowego, zaprezentowała kompleksowe rozwiązanie, który w sposób maksymalny ułatwia rozwój, wprowadzenie i utrzymanie aplikacji 3D i wielokamerowych. Łatwe w użyciu oprogramowanie Cognex Designer, wydajna jednostka sterująca VC5, 3D laserowe czujniki przemieszczania i nowe modele kamer przemysłowych CIC (Cognex Industrial Camera) wspólnie stanowią rozwiązanie nawet najbardziej wymagających aplikacji profilowania 3D oraz wydajnych aplikacji wielokamerowych.

Jednostka sterująca widzenia komputerowego VC5 dostarczana jest z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem Cognex Designer, kompletnym środowiskiem programowym umożliwiającym konfigurację zadań widzenia komputerowego, komunikację w przedsiębiorstwie oraz propozycję interfejsu użytkownika. Z interfejsem graficznym z funkcją drag-and-drop konfiguracja bibliotek wysokiej jakości narzędzi widzenia komputerowego 2D i 3D jest o wiele prostsza. Spółka z ponad 30-letnim doświadczeniem w dziedzinie widzenia komputerowego dodała także bogaty zestaw funkcji systemowych: wbudowanych poziomów dostępu użytkowników, alarmów w czasie rzeczywistym, zlokalizowanego interfejsu i protokołów do bazy danych SQL.

„Połączenie oprogramowania Cognex Designer, przemysłowej jednostki sterującej do widzenia komputerowego 3D, czujników przemieszczania i nowych modeli kamer CIC pozwoli naszym klientom na szybkie tworzenie i wdrażanie wydajnych i łatwych w utrzymaniu rozwiązań dla aplikacji 3D i wielokamerowych, co znacznie skróci ich cykl rozwoju” - poinformował Joerg Kuechen, wiceprezes spółki i dyrektor działu widzenia komputerowego.

„Jednostka sterująca do widzenia komputerowego Vision Controller VC5 korzysta z wydajnego dwurdzeniowego procesora i dysponuje wydzielonym podsystemem pracującym w czasie rzeczywistym protokołów komunikacyjnych na podstawowym poziomie produkcji (Ethernet/IP, PROFINET), a także dokładne I/O. Istnieje możliwość podłączenia go nawet do czterech laserowych czujników przemieszczania 3D z serii DS1000 lub do kamer Cognex GigE Vision do skanowania linii lub powierzchni. Został zaprojektowany przy użyciu części OEM, a jego dostępność została zaplanowana na minimalnie trzy lata.

Rozszerzoną serię czujników 3D można wykorzystać w niespotykanej szerokości 3D aplikacji wymagających wyższej rozdzielczości i większego pola widzenia. Do standardowego wykonywania zdjęć w portfolio służy wiele kamer CIC, które łączą dużą wydajność z niewielkim rozmiarem. Częścią nowych modeli jest kamera do skanowania linii 4k GigE Vision, 2 MP kamera do skanowania powierzchni z frekwencją 60 klatek na sekundę oraz kolorowa kamera 4 MP.

Oprogramowanie Cognex Designer oferuje pełny graficzny i programowy dostęp do narzędzi 3D do kontroli wysokości, objętości, kąta nachylenia i przekroju, razem z kompleksową biblioteką narzędzi 2D, takich jak VisionPro, PatMax, IDMax i OCRMax.

Jednostka Vision Controller VC5, oprogramowanie Cognex Designer, 3D laserowe czujniki przemieszczania DS1000 i kamery przemysłowe Cognex już są dostępne. Więcej informacji na www.cognex.com.

Źródło: Cognex Corporation