Szybko i niezawodnie – perfekcyjna kombinacja z ISHIDA
21 Sep 2015 20:56

Cztery zintegrowane systemy pakujące Atlas Twin z zakresu ECO z Ishida prezentują swą niezawodność i elastyczność w produkcji wysoko przepustowej u największego producenta snaków w Rosji.

Grupa KDV jest wiodącym rosyjskim producentem słodyczy, wyrobów piekarniczych i przekąsek, tzw. snaków. Początki firmy sięgają 20 lat wstecz, do momentu przejęcia fabryki żywności Yashkino położonej w regionie Kemerovo. Po przeprowadzeniu zasadniczych inwestycji obiektów produkcyjnych, w tym pełnej modernizacji i remontu części produkcyjnych, KDV rozpoczęła produkcję rozmaitych porcjowanych wyrobów cukierniczych, w tym wafli, herbatników i pierników pod marką Yashkino.

Przez lata produkty KDV stały się marką powszechnie rozpoznawalną w różnych częściach Rosji. Niezmiennie wysoki popyt na wyroby cukiernicze Yashkino skłaniał firmę do geograficznej ekspansji sprzedaży oraz ustanowienia nowych zakładów produkcyjnych w różnych częściach kraju, czyniąc produkty bardziej dostępnymi dla konsumenta masowego.

Obecnie Grupa KDV składa się z 11 fabryk produkujących ponad 350 rodzajów wyrobów cukierniczych, w tym wafelków, herbatników, pierniczków, pianek typu "ptasie mleczko", cukierków karmelowo - czekoladowych, marmoladek i czekolady, snaków takich jak grzanki, chipsy ziemniaczane, chrupki, chipsy, suszone ryby, owoce morza, nasiona słonecznika i dyni oraz pakowanych orzeszków. Spółka jest właścicielem 15 marek handlowych włącznie z głównymi markami rosyjskimi znanymi pod nazwami Kirieshki, Babkinysemechkiand Yashkino.

Partnerstwo między KDV i Ishida sięga początków roku 2000, kiedy KDV nabyła w mieście Vladimir fabrykę snaków (przekąsek) z już zainstalowanym sprzętem do pakowania grzanek chlebowych i chipsów ziemniaczanych produkcji Ishida. Dokładność i niezawodność zastosowanych urządzeń były czynnikami decydującymi, które przekonały KDV o kontynuacji stosowania sprzętu Ishida.

W ramach nowej linii pakującej chipsy ziemniaczane, specjalnie zaprojektowanej do współpracy z maszynami przetwórczymi marki Heat&Control, doprowadzono do pełnej integracji z maszynami systemu naważająco torebkującego Ishida. Maszyny są w stanie pracować z pełną efektywnością oraz maksymalną wydajnością roboczą.

Od samego początku systemy torebkujące Ishida były w stanie wykazać tak elastyczność, jak i przystosowanie do adaptacji. Przykładowo podczas instalacji firma KDV doszła do wniosku, że konieczny będzie większy wybór ciężarów docelowych niż to pierwotnie określiła w fazie składania zamówienia.

Inżynierowie Ishida byli w stanie rozwiązać ten problem dzięki wprowadzeniu specjalnych rur formujących dla zróżnicowanych typów torebek, co dało firmie KDV możliwość wprowadzania nowych rozmiarów torebek lub odmian produktu bez konieczności dodatkowego ponoszenia znacznego nakładu inwestycyjnego.

Linia pakowania Ishida opiera się o 16-głowicową naważarkę zintegrowaną z systemem pakującym snaki, Atlas ECO BagMaker. Jest ona w stanie osiągać wysokie prędkości nawet z tak trudnym wkładem produktowym jak ziemniaczane chipsy. Naważarka pracuje w trybie podwójnym, tzw. bliźniaczym, z dwoma zestawami po osiem głowic każdy, odważając porcje wkładu snaków symultanicznie z prędkościami do 95 worków na minutę na każdy zestaw.

System torebkujący Ishida Atlas Twin BagMaker stosuje jeden ruch obrotowy szczęki i doskonałą technologię sterowania, która minimalizuje straty odpadów tak produktu, jak i folii oraz redukuje czas potrzebny na jej wymianę. Innowacyjny układ uszczelniający tworzy szczelne spawy, tak poziome, jak i tylne, bez zmarszczek, nawet podczas procesu pakowania tzw. wysokich prędkości.

Atlas równie skutecznie kontroluje napełnianie wkładem produktowym, niezawodnie strzepuje resztki wkładu z obszaru zgrzewu, a także zapobiega wdmuchiwaniu go do góry. Całkowita wydajność linii pakującej Ishida wynosi około 98%.

Ciśnienie, temperaturę i czas zgrzewania można bezproblemowo ustawiać na panelu zdalnego sterowania (RCU), aby dopasować prędkość cyklu produkcyjnego z charakterystyką konkretnej folii, tworząc optymalne spawy dla każdej z nich.

System Atlas Twin BagMaker Ishida to konstrukcja przyjazna dla użytkownika, nieskomplikowana w ustawieniach i eksploatacji, a unikalna funkcja rozdzielania folii skraca czas przy zmianach wkładów produktowych do 10%.

Obecnie w KDV są eksploatowane cztery systemy Ishida Atlas Twin Bagmaker. Pracują z różnorodnymi wkładami produktowymi czołowych marek, takich jak Crispy Potato, Pro Chips i Fun Cips, w opakowaniach od 40g do 160 g. Na czterech liniach maszyny pakują 20 ton produktu na każdej zmianie, ze stratą nad- i niedoważeniową, nigdy nie przekraczającą 2% masy docelowej. Na torebce, dla przykładu 65 g, poziom odchylenia wynosi zaledwie 0,5 g poniżej do 0,7 g powyżej targetu masy.

Niezawodność jest doskonała, a Grupa KDV nie zarejestrowała awarii od początku działalność linii, tj. od 2012 roku. Obecnie fabryka pracuje w trybie pięciu dni w tygodniu przy zmianach 10-godzinnych, lecz w natężonym sezonie jest to tryb 24-godzinny.

Dzięki łatwości obsługi systemu torebkującego AtlasTwin BagMaker i łatwej procedurze czyszczenia, czas przełączania produkcji między wkładami produktowymi zajmuje nie więcej niż 15 minut. Inną zaletą wynikającą z konstrukcji podwójnej jest to, że jeden z dwóch układów jest w stanie nadal funkcjonować, podczas gdy na drugim zmieniana jest folia. To oznacza, że produkcja może być kontynuowana i przepustowość może być utrzymana na maksymalnym poziomie.

„Niewątpliwie główne dla nas korzyści wynikające ze stosowania systemu Ishida Bagmakers to ich wybitna niezawodność i wysoka wydajność, cechy, które pozwalają nam sprawnie reagować na bieżące zapotrzebowanie rynku na nasze produkty” - komentuje Vladimir Grankin, dyrektor techniczny Grupy KDV.

„Jeśli chodzi o wsparcie techniczne w trakcie instalacji i szkoleń operatorów, to jego poziom jest doskonały. Urządzenia torebkujące Atlas Twin Bagmakers Ishida są łatwe w obsłudze i utrzymaniu, co jest kolejnym argumentem kluczowym na naszą korzyść.”

„Ishida produkuje sprzęt, który zawsze wypełnia wymagania techniczne stawiane przez nasz proces pakowania. Możliwość pełnego zautomatyzowania procesów naważania i torebkowania pozwoliła nam podnieść jakość naszych produktów jeszcze bardziej.”

Źródło: Ishida