Tacka firmy AR Packaging ogranicza zużycie plastiku
4 Oct 2021 10:13

Firma AR Packaging, poszukując ekologicznych rozwiązań dla bardziej wymagających zastosowań, stworzyła koncepcję tacek na bazie włókien przeznaczonych do pakowania w atmosferze modyfikowanej dań gotowych i innych chłodzonych produktów spożywczych. W pełni recyklowalne rozwiązanie stanowi wydajną i wygodną alternatywę dla plastikowych tacek z własnościami barierowymi i pozwala ograniczyć ilość zużytych tworzyw o 85%.

Poszukiwanie opakowań, które byłyby w stanie zastąpić plastik bez zwiększenia ilości odpadów spożywczych, jest dziś bardziej intensywne niż kiedykolwiek wcześniej. Tacki z tworzyw sztucznych wykorzystuje się powszechnie do przechowywania schłodzonych dań gotowych, przetworzonego mięsa, świeżych ryb i innych wrażliwych produktów, które wymagają wysokiej ochrony barierowej. Na rynek trafiają alternatywne rozwiązania z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu lub odnawialnych, ale wielu właścicieli marek, sprzedawców detalicznych i producentów żywności stawia sobie za cel zastąpienie ich w pełni recyklowalnymi opakowaniami z maksymalną zawartością celulozy.

AR Packaging, wykorzystując doświadczenia Grupy w zakresie opakowań kartonowych i giętkich materiałów wysokobarierowych, opracowała nową koncepcję tacek na bazie włókien o nazwie TrayLite. Tacka wykonana z kartonu pochodzącego z ekologicznych źródeł jest wyłożona i zamknięta cienką folią monomateriałową o wysokiej barierowości, aby zapewnić ochronę produktu i wydłużyć okres jego przydatności do spożycia. Tacka z kartonu, wyściółka i folia przykrywająca są łatwe do rozdzielenia przez konsumenta i mogą być poddane recyklingowi w oddzielnych strumieniach recyklingu w całej Europie.
Cieszymy się, że możemy zaoferować nową, ulepszoną tackę papierową i wspierać rozwój rozwiązań o charakterze obiegu zamkniętego - mówi Yoann Bouvet, dyrektor ds. globalnej sprzedaży w dziale Food Service, AR Packaging. TrayLite, zaprojektowana z myślą o recyklingu, łatwa w obsłudze, nadająca się do podgrzewania, wygodna podczas konsumpcji, idealnie nadaje się do szerokiej gamy produktów takich jak gotowe posiłki, chłodzone mięso i ryby oraz żywność dietetyczna. Będąc lekką i wykorzystując 85% mniej plastiku, stanowi zrównoważoną alternatywę dla konwencjonalnych tacek z tworzyw sztucznych.

Dzięki opatentowanej konstrukcji tacki grubość kartonu może być dostosowana do określonych potrzeb, co oznacza, że przy optymalnej szczelności zgrzewu można ograniczyć zużycie surowców. Wewnętrzna wyściółka z mono PE nadaje się do recyklingu, a ultracienka warstwa barierowa zapewnia ochronę produktu, minimalizując tym samym ilość odpadów żywnościowych. Aby ułatwić i zoptymalizować proces segregacji i recyklingu opakowań producent nie używa kleju ani spoiwa. Dzięki możliwości zadrukowania całej powierzchni tacki - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – opakowanie stanowi doskonałe narzędzie brandingu i komunikacji z klientem.

Naszym celem jest stworzenie bezpiecznego i zrównoważonego opakowania we współpracy z naszymi klientami po to, by wspomóc ich w realizacji ich oczekiwań i osiąganiu ambitnych celów zrównoważonego rozwoju – mówi Harald Schulz, dyrektor generalny AR Packaging. Wypuszczenie na rynek TrayLite stanowi potwierdzenie tego zobowiązania i jest kolejnym dodatkiem do naszej szerokiej gamy pomysłowych innowacji dostarczanych przez naszą grupę opakowaniową.

Opracowano na podstawie informacji firmy AR Packaging