Tak wyglądają puszki 33. Finału WOŚP!
2 gru 2024 09:17

29 listopada zaprezentowano puszki 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Produkowane przez firmę Stora Enso od 27 lat skarbonki są nieodłącznym elementem Finału. W tym roku wyprodukowano ich 230 tysięcy. Wykonane z materiałów odnawialnych i nadające się do recyklingu, wpisują się w ekologiczne wartości WOŚP.

Jurek Owsiak i puszka od Stora Enso

55,84% - dokładnie taką część całości zebranych w ramach 32. Finału środków stanowiły wpłaty do charakterystycznych tekturowych puszek. Skarbonki to nieodłączny element Finału - kwestują z nimi wolontariusze na całym świecie (120 tys. osób), ale znaleźć można je także w sieciach handlowych, lokalach usługowych i różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej, które włączają się w akcję. Skarbonki od 27 lat produkuje i sponsoruje firma Stora Enso.

Puszki, które będą używane w ramach 33. Finału, zostały przygotowane w Zakładzie Produkcji Opakowań Stora Enso w Mosinie i również tutaj nastąpiła ich oficjalna prezentacja. Po raz trzeci w historii powstały trzy szaty graficzne skarbonek - odrębne dla wolontariuszy oraz dla dwóch sieci handlowych, które będą prowadzić zbiórkę w swoich sklepach.

Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny, wspólnie ze Stora Enso, możemy zaprezentować nasze mega wyjątkowe puszki. Są ultrakolorowe i bezpieczne, towarzyszą naszym wolontariuszom na całym świecie, znajdziemy je też w dwóch zaprzyjaźnionych sieciach sklepów - zapełniają się w dobrej sprawie! - powiedział Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP

Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że możemy być częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia, które stawia na pierwszym miejscu dobro ludzi i naszej planety. Wspólnie z WOŚP zmieniamy otaczającą nas rzeczywistość na lepsze już od 27 lat – dodał Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland SA

Tylko w tym roku wydrukowano 230 tys. puszek, a łącznie w ciągu 27 lat współpracy Fundacji WOŚP z firmą Stora Enso to w sumie już 3,8 miliona skarbonek.

Produkcja z dbałością o szczegóły

Puszki wykonano z tektury falistej opartej na papierze makulaturowym, a do druku użyto farb na bazie olejów roślinnych, co czyni skarbonki nadającymi się do recyklingu.

Każda puszka przechodzi przez wieloetapowy proces produkcji:

  • wydrukowanie wzoru na papierze,
  • wklejenie go na dwuwarstwową tekturę z odkrytą falą, w efekcie czego uzyskuje się materiał trójwarstwowy,
  • wycięcie gotowej puszki w procesie sztancowania – na maszynie o wydajności 5000 sztuk na godzinę.

Cały proces produkcji angażuje 30 osób.

Puszki w obecnym rozmiarze (230 mm x 60 mm) są używane od 2005 roku, po zwiększeniu ich pojemności o 13% w odpowiedzi na hojność darczyńców.

Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci

33. Finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 roku, a jego celem jest onkologia i hematologia dziecięca. Już w grudniu darczyńcy będą mogli wspierać akcję poprzez kanały elektroniczne, zaś tradycyjna zbiórka uliczna z tekturowymi puszkami odbędzie się w ostatnią niedzielę stycznia. W 33. Finał WOŚP włączy się w sumie 1686 Sztabów, z czego 93 zlokalizowane poza granicami Polski.

Centrum działań w Warszawie stanowiły będą Błonia PGE Narodowego, gdzie powstanie studio główne, z którego nadawana jest transmisja telewizyjna i internetowa, oraz scena, na której zaprezentuje się kilkunastu wykonawców, w tym m.in. Koniec Świata, Zenek Kupatasa i Big Cyc.

To już 27. raz, kiedy finałowe puszki zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Stora Enso – są one symbolem finałowych zbiórek, nieodłącznie kojarzonym z WOŚP.

Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso