Tetra Pak i Veolia pracują nad pełnym recyklingiem kartonów na napoje
20 Nov 2018 13:04

Tetra Pak połączyła siły z globalną firmą Veolia, specjalizującą się w optymalnym zarządzaniu zasobami naturalnymi, by do 2025 r. opracować metodę pełnego odzysku wszystkich komponentów ze zużytych pudełek kartonowych na napoje w Unii Europejskiej.

Standardowy karton na napoje składa się w 75% z tektury, 20% z tworzyw sztucznych oraz 5% z folii aluminiowej. Jednak o ile odzyskane w procesach recyklingu papierowe włókna, po przetworzeniu w wysokiej jakości masę papierniczą, są powszechnie wykorzystywane przy produkcji nowych artykułów przemysłowych i konsumenckich, tego samego nie można powiedzieć o zrecyklowanej mieszance polimerów i aluminium (PolyAl).

Celem nowego partnerstwa jest opracowanie metod przetwórstwa PolyAl w specjalnych fabrykach i stworzenia z nich surowca nadającego się do zastosowania w branży tworzyw sztucznych. W efekcie całkowita wartość zużytych kartonów na napoje powinna się podwoić, a tym samym zapewnić większą efektywność i opłacalność ich zbiórki i odzysku.

Współpraca Tetra Pak i Veolia, obejmująca na razie kraje UE, zostanie z czasem rozszerzona o kolejne rynki na całym świecie.

Lisa Ryden, dyrektor ds. recyklingu w Tetra Pak, powiedziała: „Wszystkie materiały pochodzące z kartonowych opakowań na napoje mogą zostać w pełni zrecyklowane w coś nowego i użytecznego. Na nasze podejście do recyklingu składa się współpraca z wieloma partnerami z łańcucha wartości, ponieważ łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsza część. Wyzwaniem dla Unii Europejskiej jest osiągnięcie korzyści skali i włączenie PolyAl ddo strumienia wysokowartościowych materiałów wtórnych. Dzięki tej współpracy łączymy nasze specjalistyczne zdolności w celu stworzenia zrównoważonych rozwiązań dla recyklingu PolyAl.”

Laurent Auguste, starszy wiceprezes wykonawczy ds. rozwoju, innowacji i rynków w Veolia, dodał: „(...) Wspólnie stworzymy przyjazne dla środowiska i opłacalne rozwiązanie do recyklingu miksu PolyAl, najpierw w Unii Europejskiej, potem w Azji, które usprawni zbiórkę, technologie i procesy. Jesteśmy dumni z rozpoczęcia tej podróży wspólnie z Tetra Pak (…).”

Na podstawie informacji Tetra Pak opracował TK