Tetra Pak rozpoczyna przełomowe badania
15 Feb 2023 09:00

Firma Tetra Pak we współpracy z MAX IV - laboratorium promieniowania synchrotronowego - rozpoczęła badania, które określa mianem przełomowych, mające na celu udoskonalenie opakowań żywności opartych na włóknach. Badania mają świeżym okiem przyjrzeć się nanostrukturze materiałów włóknistych, a pierwszym ich zastosowaniem będzie optymalizacja składu materiałów używanych do produkcji papierowych słomek. Jest to pierwszy przemysłowy eksperyment badawczo-rozwojowy prowadzony przez ForMAX, nową stację badawczą przeznaczoną do badania materiałów leśnych, zlokalizowaną w Laboratorium MAX IV w szwedzkim Lund.

W miarę wzrostu globalnego zapotrzebowania na bezpieczną, pożywną żywność i towarzyszącego mu niedostatku surowców coraz pilniejsza staje się potrzeba opracowania bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań, które zużywają mniej ograniczonych zasobów. Nowe materiały oparte na papierze przyniosą nowe możliwości, ale muszą pozostać bezpieczne dla żywności, nadawać się do recyklingu, być bardziej odporne na działanie płynów i wilgoci, a jednocześnie spełniać podwyższone wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Eva Gustavsson, wiceprezes ds. materiałów i opakowań w Tetra Pak, mówi: Dogłębne zrozumienie struktury i właściwości materiałów ma kluczowe znaczenie w pracach nad stworzeniem opakowania przyszłości. Naszą ambicją jest dostarczenie najbardziej zrównoważonego opakowania żywności na świecie, a eksperymenty w ForMAX z całą pewnością pomagają nam w realizacji tej misji. Opakowanie przyszłości musi być w pełni przetwarzalne i mieć niewielki wpływ na środowisko. Kluczowe znaczenie będzie miało stosowanie materiałów odnawialnych i zwiększenie wykorzystania materiałów włóknistych w opakowaniach. Dzięki tym badaniom Tetra Pak pomaga zyskać nowe spojrzenie na materiały pochodzenia roślinnego jako podstawę przyszłych innowacji.

Kim Nygård, kierownik linii promieniowania synchrotronowego MAX IV w ForMAX, mówi: Eksperyment przeprowadzony w ForMAX jest kamieniem milowym zarówno dla środowiska akademickiego, jak i przemysłu. Stacja badawcza jest pierwszym tego typu obiektem i ułatwi zarówno podstawowe, jak i stosowane badania przemysłowe nad tym, jak nowe, zrównoważone materiały mogą być wykorzystywane w przyszłości. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać firmę Tetra Pak w jej rozwoju zrównoważonych materiałów opakowaniowych przyszłości.

Eskil Andreasson, specjalista ds. technologii w zakresie modelowania wirtualnego firmy Tetra Pak, dodaje: Nasz pierwszy eksperyment, który rozpoczyna się od słomek papierowych, zapewnia dodatkowe możliwości analizy tego, jak materiał słomki papierowej reaguje na zmiany w środowisku w czasie rzeczywistym, a także jak słomka wchodzi w interakcje z różnymi rodzajami płynów w restrykcyjnych warunkach. Te nowe spostrzeżenia i wiedza zostaną zastosowane do opracowania papierowych słomek przyszłości w naszych wirtualnych narzędziach modelowania, pomagając nam poprawić ich funkcjonalność.

Opracowano na podstawie informacji firmy Tetra Pak