The Brewers of Europe żądają sprawiedliwych reguł w PPWR
2 Jan 2024 11:07

W nowym oświadczeniu The Brewers of Europe - skupiająca największe firmy piwowarskie krajów Unii Europejskiej - wezwała do zagwarantowania równych szans dla opakowań na napoje alkoholowe w podejściu ogólnym do rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Argumentuje ona, że nie istnieje powód, by piwo podlegało przepisom dotyczącym ponownego użycia i systemów kaucyjnych, podczas gdy wina i napoje spirytusowe są z nich zwolnione.

To stwierdzenie jest zgodne ze stanowiskiem zajętym podczas otwartej sesji Rady, na której Polska i Słowacja zachęcały do zapewnienia równych szans na mocy art. 26. Ten ostatni kraj zwrócił uwagę na kwestie, które są postrzegane jako niesprawiedliwe skupienie się na opakowaniach piwa.

Również kraje takie jak Holandia wezwały do przyjęcia sprawiedliwych przepisów, Austria sprzeciwiła się włączeniu dalszych zwolnień, zaś Belgia argumentowała, że piwo powinno podlegać takim samym zwolnieniom jak wino.
Wyrażając swoje poparcie dla PPWR w jego ogólnych ambicjach organizacja The Brewers of Europe zwraca uwagę, że pomimo zgody Rady Europejskiej na mandat negocjacyjny kwalifikowaną większością głosów przepisy nadal mogą zostać zmienione, oraz wzywa Parlament Europejski i Radę Ministrów do wprowadzenia zmian w miarę zbliżania się terminu rozmów trójstronnych.

W swej obecnej formie przepisy te są określane jako „dyskryminujące” i najwyraźniej nie są zgodne z orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i podstawami jednolitego rynku UE dotyczącymi sprawiedliwego traktowania konkurencyjnych produktów, takich jak piwo i wino. Organizacja Brewers of Europe uważa, że sprawiedliwe ramy regulacyjne pomogą browarom i podmiotom z innych sektorów w dalszym zmniejszaniu ilości odpadów opakowaniowych.
Jeśli przepisy dotyczące opakowań mają być sprawiedliwe i skuteczne, muszą one zapewniać równe szanse, jeśli chodzi o cele w zakresie ponownego wykorzystania i systemy zwrotu kaucji - stwierdził Simon Spillane, szef działu operacyjnego The Brewers of Europe. Jeśli nie zostanie to rozwiązane, browary będą jedynym dużym sektorem napojów alkoholowych, który będzie musiał stawić czoła tym dodatkowym wymaganiom i kosztom.

Byłaby to rażąca dyskryminacja: wyłączenia powinny zostać całkowicie zniesione lub zastosowane względem wszystkich. Dlatego mamy nadzieję, że ostateczny tekst będzie sprawiedliwy i spójny pod względem prawnym - podkreślił.
Ta opinia jest nawiązaniem do wcześniejszego oświadczenia The Brewers of Europe, w którym podkreślono znaczenie wszystkich rodzajów opakowań, w tym szklanych butelek, aluminiowych puszek i kegów, a także stwierdzono, że wyłączenie większości napojów alkoholowych – jednak bez uwzględnienia piwa - z celów ponownego użycia lub obowiązkowych systemów zwrotu kaucji nie jest „ani prawnie, ani środowiskowo uzasadnione”.

Stowarzyszenia branżowe UNESDA, FEVE, European Bioplastics (EUBP), Permanent Materials Alliance oraz Zero Waste Europe również wydały własne oświadczenia odnośnie podejścia ogólnego. Wśród krytykowanych przepisów znalazły się obowiązkowe cele zbiórki oraz dodawanie i usuwanie środków do i z projektu tekstu.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe