Thimm inwestuje w kolejną maszynę HP
30 Nov 2022 12:11

Grupa Thimm konsekwentnie kontynuuje swoją strategię cyfryzacji, inwestując łącznie 20 milionów euro w zakup drugiej maszyny do druku cyfrowego i powiązane z nią prace. Maszyna PageWide T1195i marki HP zostanie uruchomiona w zakładzie w Alzey w pierwszym kwartale 2024 roku. Nowa maszyna do druku cyfrowego stanowi kolejny ważny krok Thimm ku cyfryzacji łańcuchów dostaw i realizacji wizji Internet of Packs.

W 2017 roku w Christiansen Print w Ilsenburgu pomyślnie uruchomiono pierwszą maszynę do druku cyfrowego i obecnie Grupa Thimm ponownie postawiła na markę HP i jej kompetencje w zakresie technologii druku. Nowa cyfrowa maszyna rolowa jest ulepszoną – odpowiednio do rynkowego zapotrzebowania - wersją poprzedniego modelu i wyróżnia się wyższą prędkością i lepszą wydajnością produkcji przy szerokości roboczej 2,8 metra. Dzięki innowacyjnym głowicom HP Thermal Inkjet maszyna ta zapewnia ponadto niezmiennie wysoką jakość druku, nawet w przypadku dużej prędkości i wymagających opakowań. Dysponuje ona sześcioma różnymi farbami drukarskimi.

Kornelius Thimm, CEO Grupy Thimm, jest przekonany, że rozbudowa obszaru preprintu cyfrowego jako uzupełnienia dla druku fleksograficznego stanowi główny wyróżnik jego firmy wśród konkurencji. W obecnej sytuacji rynkowej produkty muszą być dostępne szybko i w elastyczny sposób, możliwe musi być ich indywidualne dopasowanie, a mimo to muszą pozostać niedrogie. Ma to również wpływ na system zarządzania opakowaniami: Biorąc pod uwagę rosnące wymagania naszych klientów wyznaczyliśmy sobie w Thimm ambitne cele: wyeliminowanie czasu przygotowania do produkcji opakowań i ekspozytorów (no lead time), brak minimalnych wielkości zamówień (no MOQ), brak dodatkowych kosztów w łańcuchu dostaw, a wszystko to przy zapewnieniu zrównoważonego procesu produkcyjnego. Dzięki naszej pierwszej maszynie do druku cyfrowego, którą zainstalowaliśmy w Ilsenburgu, osiągnęliśmy już wiele - mówi Kornelius Thimm. Druk cyfrowy umożliwia realizację różnych nadruków bez dodatkowych kosztów związanych z drukiem wstępnym. Dzięki precyzyjnej produkcji oszczędza się przy tym zasoby i unika niepotrzebnych odpadów. Do tej pory firmie Thimm udało się już skrócić czas przygotowania do produkcji o 75 procent oraz obniżyć minimalne wielkości zamówień o 90 procent. Dzięki drugiej maszynie do druku cyfrowego pójdziemy o krok dalej. Zostanie ona umieszczona w naszym zakładzie w Alzey, bezpośrednio obok aktualnie eksploatowanej tekturnicy. Takie rozwiązanie skraca czas przygotowania do produkcji nawet o kolejne dwa dni, ponieważ wyeliminowany zostaje czas potrzebny na transport zadrukowanych rolek - dodaje Kornelius Thimm. Aby zapewnić miejsce na maszynę o długości ponad 50 metrów, w zakładzie w Alzey przeprowadzone zostaną kompleksowe prace przygotowawcze. W trzecim kwartale 2023 roku rozpocznie się instalacja, a uruchomienie i uroczysta inauguracja zostały zaplanowane na pierwszy kwartał 2024. Wraz z niezbędnymi pracami koszt inwestycji w nową maszynę drukarską wyniesie łącznie około 20 milionów euro.

Poprzez zakup drugiej cyfrowej maszyny rolowej Grupa Thimm konsekwentnie realizuje swoją strategię cyfryzacji. Cel: Pragniemy przyspieszyć cyfryzację całego łańcucha dostaw, również poza branżą opakowań. Potrzebujemy do tego odpowiednich danych oraz cyfrowych i inteligentnie powiązanych procesów – od zadrukowanej rolki papieru poprzez produkcję opakowań po handel i użytkownika końcowego - mówi Kornelius Thimm. Zadrukowane opakowanie pełni przy tym funkcję nośnika informacji, ponieważ tylko ono przechodzi przez cały łańcuch dostaw. W centrum tej wizji znajduje się druk cyfrowy, który umożliwia drukowanie nieskończonej liczby kolejnych kodów na rolkach papieru. Kody te zawierają istotne informacje z różnych punktów łańcucha dostaw: za ich pomocą można na przykład sterować obróbką papieru na maszynach dostępnych w zakładzie produkcji opakowań. Ponadto kody te dostarczają danych do sprzedaży produktu lub zapewniają użytkownikom końcowym dalsze informacje poprzez kod QR. Nasza wizja cyfryzacji to Internet of Packs – czyli stworzenie sieci maszyn lub przedmiotów w ramach systemu zarządzania opakowaniami, analogicznie do Internet of Things. Każde opakowanie ma indywidualny kod, dzięki czemu możliwe jest śledzenie go przez cały łańcuch dostaw. Dzięki nowej maszynie do druku cyfrowego jesteśmy o krok bliżej do realizacji naszej wizji - podsumowuje Kornelius Thimm.

Opracowano na podstawie informacji Grupy Thimm