Firma TIPA przekształciła odpady pozostałe z upraw ryżu w tacki przeznaczone do recyklingu i kompostowania w warunkach domowych, które mogą stanowić alternatywę dla plastikowych i papierowych opakowań na żywność, wpisując się w nadchodzące ograniczenia dotyczące pojemników na wynos.
Wykonana z masy celulozowej tacka przeznaczona jest do pakowania takich produktów jak owoce, warzywa, wypieki i gorące potrawy i może być utylizowana w strumieniach recyklingu papieru lub przetwarzana w przydomowych kompostownikach. Producent oczekuje, że pozwoli ona ograniczyć poziom odpadów rolniczych i płynnie zintegruje się z lokalnymi systemami gospodarki odpadami.
Co więcej, to biorozwiązanie jest wolne od GMO, a ze względu na swój naturalny kolor i teksturę ma zapewnić „naturalne wrażenia” z obcowania z atrakcyjnie wyglądającymi opakowaniami. TIPA dodaje, że opakowanie zapewnia wydłużony okres przydatności do spożycia, trwałość i doskonałe parametry eksploatacyjne.
Opakowanie, które może być alternatywą zarówno dla tradycyjnych opakowań plastikowych, jak i papierowych toreb, to odpowiedź na zakaz stosowania polistyrenowych pojemników na wynos w Anglii, Szkocji, a od niedawna również w Walii. Według TIPA tacka ma być przyjaznym rozwiązaniem dla tych firm, które chcą przestrzegać nowych przepisów; uważa się, że można w nim przechowywać gorące posiłki nawet przez 48 godzin, a po zakończeniu okresu użytkowania ulega całkowitemu rozkładowi.
Tacki można obecnie kupić na terenie Wielkiej Brytanii, Europy, USA i Australii.
Daphna Nissenbaum, CEO i współzałożycielka TIPA, skomentowała: TIPA koncentruje się na dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań w sytuacji kryzysu związanego z opakowaniami z tworzyw sztucznych, a nasz nowy produkt wyznacza punkt odniesienia dla zrównoważonego rozwoju, łącząc w sobie zarówno możliwość recyklingu, jak i komponowania.
Nowa tacka wykonana ze słomy poryżowej zapewnia rolnikom dochody ze sprzedaży odpadów rolniczych, pobudzając gospodarkę w społecznościach, które najbardziej tego potrzebują. Nasze nowe opakowania dają markom pewność dzięki unikaniu ograniczeń nakładanych na opakowania plastikowe, a jednocześnie są pozyskiwane w sposób etyczny i zrównoważony.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe