Tysięczny EvoBLOW firmy Sidel najszybszy w Afryce
26 Jan 2023 09:31

Sidel świętuje sprzedaż swojego tysięcznego urządzenia EvoBLOW. Kultowa rozdmuchiwarka zostanie zainstalowana na początku 2023 roku jako część linii wysokiej prędkości dla wody w butelkach PET w zakładzie StrongPack w Nigerii.

StrongPack jest klientem firmy Sidel – światowego lidera rozwiązań opakowaniowych – od samego rozpoczęcia swojej działalności w 2018 roku. Dzięki korzystaniu z usług doświadczonego, elastycznego i zorientowanego na klienta zespołu zarządzającego projektami firmy Sidel, StrongPack jest obecnie jednym z największych dostawców napojów bezalkoholowych w Nigerii. Kiedy nowa linia wysokiej prędkości produkująca 86 tys. butelek na godzinę (bph – bottles per hour) zostanie w przyszłym roku ukończona, będzie najszybszą w całej Afryce. Punkt ten oznaczał będzie także wejście firmy StrongPack na rynek producentów kontraktowych dla wody niegazowanej.

StrongPack jest obecnie jednym z największych producentów Royal Crown (RC) Cola na świecie, a także największym i najbardziej zróżnicowanym producentem kontraktowym w Nigerii. Firma butelkuje dla innych producentów artykuły takie jak napoje słodowe, herbaty, typowe gazowane napoje bezalkoholowe, soki owocowe, nektary i napoje o smaku owocowym, produkując również opakowania ciśnieniowe dla głównych światowych marek. Woda butelkowana to najczęściej spożywana kategoria napojów bezalkoholowych w Nigerii, a jej udział w całym sektorze napojów bezalkoholowych w porównaniu z resztą regionu jest wyższy od przeciętnego.

Zapewnienie najwyższych standardów wydajności i higieny

Nowa linia dla wody firmy StrongPack połączy rozdmuchiwarkę EvoBLOW Regular z urządzeniami do napełniania i zamykania, łącząc te fazy produkcji w jedno kompaktowe rozwiązanie Combi SF100. To zintegrowane rozwiązanie obejmuje najnowocześniejszą stację uzdatniania wody i zautomatyzowane czyszczenie na miejscu (CIP – cleaning-in-place), zapewniając najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa żywności.

Zrównoważona produkcja

Wybrana przez firmę StrongPack konfiguracja Combi zapewnia oszczędność materiału, z możliwością zmniejszenia wagi butelek dzięki ograniczeniu „wąskiego gardła” i wyeliminowaniu konieczności transportu pośredniego. Zużycie energii jest ograniczone do minimum dzięki podczerwonym lampom ceramicznym Ecoven. Podstawa formy Sidel StarLITE, w połączeniu ze zoptymalizowanym systemem odpowietrzania formy SuperVent, zminimalizuje ciśnienie rozdmuchu, a co za tym idzie – zużycie energii, umożliwiając dalsze zmniejszanie masy przy jednoczesnym zapewnieniu jakości i wytrzymałości tej nowej butelki o złożonej konstrukcji.

Zespół zaufanych ekspertów

Eric Thibault, Prezes Zarządu StrongPack Nigeria, powiedział: Współpracujemy z firmą Sidel od samego początku naszej działalności i jesteśmy bardzo zadowoleni, że przez cały czas mogliśmy korzystać z usług tego samego zaufanego kierownika realizacji projektu, Yassera Seffo. Zespół ekspertów firmy Sidel sprostał wszystkim wyzwaniom podczas projektowania tej linii wysokiej prędkości w ramach dostępnej przestrzeni. Ściśle współpracowali z zespołem firmy StrongPack, aby znaleźć idealne rozwiązanie, wykorzystując kompaktowy i zoptymalizowany układ Combi. Cieszymy się, że firma Sidel będzie wspierała nasz dalszy rozwój na rynku wód i napojów gazowanych.

Nowy wytrzymały i wyróżniający się projekt butelki

Firma Sidel zaprojektowała nowy kultowy kształt butelki inspirowany wielokulturowym stylem życia w Nigerii. Łączy on charakterystyczny kształt z wyrazistą konstrukcją, optymalizując zarówno wrażenia użytkownika i trwałość butelki, a także zwiększając jej funkcjonalność i wytrzymałość. Dozowanie azotu do górnej części butelki w fazie napełniania zapobiega powstawaniu podciśnienia i jej pęcznienia, zapewniając lekką i wydajną butelkę – idealnie dopasowaną do lokalnego łańcucha dystrybucji wymagającego butelek o szczególnej odporności. Nowa linia będzie produkowała butelki o pojemności 600 ml i masie zaledwie 11,5 g, w paczkach po 12 sztuk. Firma Sidel przeprowadziła pełne testy wykonalności i wydajności procesu rozdmuchiwania z rozciąganiem.

Firma Sidel wprowadziła na rynek swoją pierwszą komercyjną rozdmuchiwarkę PET ponad 40 lat temu, a obecnie na całym świecie nadal działa 7000 rozdmuchiwarek Sidel SBO wszystkich generacji. Firma oferuje najwyższy poziom konfigurowalności procesu rozdmuchu, aby zapewnić rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb rynkowych – na przykład w kompletnej linii PET z system powlekania Actis firmy Sidel, która została zainstalowana w zakładzie StrongPack w 2019 r. w celu jak najlepszego dopasowania do lokalnych warunków łańcucha wartości. Eksperci firmy Sidel nieustannie pracują nad optymalizacją procesu rozdmuchiwania, aby zapewnić jak najlepszą jakość i wydajność butelek dla wszystkich rodzajów żywic PET. Obejmuje to pierwotny i recyklingowany PET (r-PET), PET jednorazowy i nadający się do ponownego napełniania (ref-PET), a także przezroczysty, nieprzezroczysty, jednowarstwowy i wielowarstwowy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel