UE dostosowuje zasady odpowiedzialności za produkt
16 gru 2024 09:42

13 grudnia br. w życie weszły nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za produkt (tzw. General Product Safety Regulation, GPSR), odzwierciedlające coraz bardziej cyfrowe cechy produktów i rozwijającą się gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Unijny system odpowiedzialności za produkt został ustanowiony w 1985 r. w celu zadośćuczynienia osobom, które doznały obrażeń fizycznych lub szkód majątkowych z powodu wadliwego produktu. Postępujący od tego czasu rozwój technologiczny, pojawienie się nowych modeli biznesowych gospodarki o obiegu zamkniętym oraz globalizacja łańcuchów dostaw sprawiły, że niezbędna stała się aktualizacja tych przepisów.

Nowe zasady obejmują produkty takie jak oprogramowanie, systemy AI lub usługi cyfrowe związane z produktem. Zmiany te przyniosą korzyści zarówno konsumentom, jak i producentom. Konsumentom łatwiej będzie dochodzić roszczeń odszkodowawczych w sądzie, a producenci skorzystają na jasnych zasadach dotyczących produktów cyfrowych i modeli biznesowych gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto zharmonizowane zasady odpowiedzialności w całej UE pomogą obniżyć koszty prowadzenia działalności i dadzą firmom pewność, której potrzebują, aby inwestować w innowacyjne produkty.

Nowe przepisy uwzględniają również rosnącą liczbę produktów na rynku UE, które są wytwarzane poza obszarem państw unijnych, poprzez zagwarantowanie, że poszkodowany zawsze znajdzie podmiot gospodarczy w Unii, od którego będzie mógł domagać się odszkodowania. Wreszcie, przepis ten ma również zastosowanie do produktów sprzedawanych za pośrednictwem platform internetowych.

Bezpieczeństwo produktów w UE

Bezpieczeństwo produktów pozostaje głównym priorytetem UE jako metoda ochrony konsumentów, wsparcia inwestycji oraz zapewnienia sprawiedliwego i konkurencyjnego jednolitego rynku. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów gwarantują, że wszystkie towary sprzedawane na jednolitym rynku UE spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska.

Dyrektywa w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (GPSR) ma zastosowanie do produktów nieżywnościowych i wszystkich kanałów sprzedaży. Ustanawia ona konkretne obowiązki przedsiębiorstw dla zagwarantowania, że wszystkie produkty konsumenckie w UE są bezpieczne. Wiele produktów, przed dopuszczeniem do sprzedaży, musi otrzymać oznakowanie CE, które potwierdza, że są one zgodne z wymogami unijnymi. Jeśli produkt zostanie uznany za niebezpieczny, wydawane są ostrzeżenia za pośrednictwem Safety Gate, systemu szybkiego ostrzegania umożliwiającego krajom UE dzielenie się informacjami na temat niebezpiecznych produktów niespożywczych, umożliwiając szybkie działania naprawcze.

Jeśli chodzi o produkty spożywcze, UE ma jedne z najwyższych standardów bezpieczeństwa żywności na świecie. Są one regulowane przez ogólne prawo żywnościowe i wspierane przez strategię „od pola do stołu”, która daje pewność, że systemy żywnościowe są sprawiedliwe, zdrowe i przyjazne dla środowiska.

Opracowano na podstawie informacji Komisji Europejskiej