Unia Europejska chce ściślejszej kontroli nad BPA
11 Apr 2016 12:32

Władze UE zaproponowały wprowadzenie surowszych zasad dotyczących wykorzystania kontrowersyjnego związku chemicznego bisfenol A (BPA) w opakowaniach żywności.

BPA jest wykorzystywany w produkcji pojemników na żywność z tworzyw sztucznych, jak również żywic epoksydowych stosowanych w metalowych puszkach z produktami spożywczymi, jednak jego wykorzystaniu towarzyszy szereg wątpliwości; wielu naukowców uważa, że może on zaburzać gospodarkę hormonalną człowieka. Jak dotychczas nie uzyskano stuprocentowego dowodu, że BPA przy obecnie stosowanej skali jest groźny dla naszego zdrowia, jednak prawodawcy wolą dmuchać na zimne, czego dowodem był zakaz stosowania BPA w określonej grupie produktów, takich jak butelki na napoje dla niemowląt.

Nowe przepisy dotyczą „limitu migracji” BPA w opakowaniach na żywność – czyli maksymalnej ilości, która może przeniknąć z opakowania do żywności. Unia Europejska skłania się do zredukowania tego poziomu o ponad 90%, z obecnie akceptowanego 0,6 mg/kg do 0,05 mg/kg, a także rozszerzyć jego stosowanie o materiały pokryte powłoką z BPA, jeśli mogą one wejść w kontakt z żywnością. Jeśli zostaną zaakceptowane, nowe zasady zostaną opublikowane we wrześniu br. i wejdą w życie pół roku później, czyli na początku 2017 r.

Na podstawie informacji Royal Society of Chemistry opracował TK