Stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym jest możliwe dzięki współpracy w łańcuchu wartości, uznały koncerny ExxonMobil, Cyclyx International, Sealed Air oraz Ahold Delhaize i stworzyły sojusz na rzecz recyklingu chemicznego.
Partnerzy twierdzą, że podczas udanej demonstracji polietylenowe odpady z tworzyw sztucznych zostały zebrane ze sklepów spożywczych i wysypisk śmieci. Dzięki wykorzystaniu technologii do zaawansowanego recyklingu Exxtend firmy ExxonMobil odpady z tworzyw sztucznych zostają rozłożone na molekuły i przypisywane – poprzez podejście bilansu masy do nowych tworzyw sztucznych - do opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zdaniem wspomnianych firm ich współpraca dowodzi, że stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym jest możliwe na drodze współpracy w łańcuchu wartości. Po pomyślnym teście proces jest obecnie oceniany pod kątem skali.
Według ExxonMobil stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym dla opakowań z tworzyw sztucznych mających kontakt z żywnością w zastosowaniach, w których obowiązują surowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa i wydajności, jest trudnym wyzwaniem stojącym przed branżą.
Ten projekt pomaga zademonstrować, w jaki sposób technologia Exxtend może poszerzyć zakres tworzyw sztucznych, które można poddać recyklingowi, dostarczając certyfikowane polimery o kluczowych właściwościach pierwotnych tworzyw sztucznych — mówi Dan Moore, wiceprezes ds. polietylenu w ExxonMobil. Zaawansowany recykling czyni niemożliwe możliwym i jest ważnym czynnikiem wspierającym gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Plastics Online