Walki Group i Lactips wspólnie dla zrównoważonego rozwoju
5 lis 2024 11:53

Walki Group nawiązała strategiczne partnerstwo z firmą Lactips w celu stworzenia w pełni biodegradowalnych, niezawierających tworzyw sztucznych opakowań na żywność, które zawierają naturalne polimery.

Unia Europejska zaangażowała się w rozwiązywanie rosnącego problemu odpadów z tworzyw sztucznych, wprowadzając rozporządzenie dotyczące plastików jednorazowego użytku (rozporządzenie SUP), które zmusza klientów z branży opakowań do żywności do znalezienia sposobów na zastąpienie tradycyjnych materiałów opartych na paliwach kopalnych ich biodegradowalnymi alternatywami. Rozporządzenie dotyczy produktów z tworzyw sztucznych, które są zwykle używane raz, a następnie wyrzucane, takich jak kubki na jogurt, miski na sałatki i woreczki na przekąski.

Walki od kilku lat pracuje nad rozbudową szerokiego portfolio materiałów biopolimerowych i współpracuje z różnymi firmami, które opracowują powłoki na bazie naturalnych polimerów. Istnieje wiele źródeł tych ostatnich - m.in. celuloza, algi, a nawet chityna pozyskiwana z owadów i skorupiaków - które mogą być stosowane jako substytut tworzyw sztucznych na bazie paliw kopalnych.

Walki nawiązała strategiczne partnerstwo z Lactips, francuskim startupem zajmującym się opracowywaniem i produkcją przemysłowych polimerów naturalnych niezawierających tworzyw sztucznych, w celu opracowania papierowego materiału do pakowania żywności z powłoką polimerową na bazie kazeiny.

Kiedy przetwarzasz mleko, otrzymujesz kazeinę jako produkt uboczny. Firma Lactips przekształciła ją w naturalny polimer na bazie biologicznej, który jest w 100% biodegradowalny. Dzięki rozpuszczalności w wodzie materiał ten nadaje się do recyklingu w strumieniu papieru, nie pozostawiając żadnych mikroplastików ani nie zanieczyszczając ścieków. Znalezienie optymalnego materiału, który chroni żywność przed zepsuciem, a jednocześnie jest w pełni biodegradowalny, stanowi wyzwanie. Kazeina spełnia wszystkie wymagania, jeśli chodzi o przepisy SUP - wyjaśnia Mats Käldström, kierownik ds. rozwoju i innowacji w Walki Group.

Lactips dostarczy Walki polimer na bazie kazeiny, podczas gdy Walki przeprowadzi pilotażowe testy na najnowocześniejszej linii do wytłaczania w swoim Centrum Kompetencji Technicznych w fińskim Pietarsaari. W ciągu dwóch lat Walki dokona również analizy własności wyprodukowanych materiałów w zakresie ciężaru powłoki, przyczepności, właściwości barierowych i termozgrzewalnych.

Walki ma długą tradycję współpracy z uniwersytetami, klientami i startupami przy opracowywaniu przyszłościowych rozwiązań. To partnerstwo jest korzystne dla obu stron. Doceniamy szybkość i innowacyjność Lactips jako startupu i cieszymy się, że możemy wykorzystać naszą wiedzę i najnowocześniejsze linie produkcyjne do pilotowania rozwiązań - mówi Annika Sundell, wiceprezes wykonawcza ds. opakowań konsumenckich oraz innowacji i zrównoważonego rozwoju w Walki Group.

Współpraca Lactips rozpoczęła się doskonale. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Walki przy tworzeniu innowacyjnych, w pełni nadających się do recyklingu w strumieniu papieru rozwiązań dla przemysłu opakowań do żywności. To partnerstwo łączy naszą wiedzę specjalistyczną w zakresie tworzenia i rozwoju naturalnych polimerów z najnowocześniejszymi możliwościami produkcyjnymi Walki, stanowiąc ważny krok w kierunku ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych i rozwoju obiegu zamkniętego w rozwiązaniach opakowaniowych. Cieszymy się, że możemy współpracować z partnerem, który podziela nasze wartości w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za środowisko, wzmacniając nasze wspólne zaangażowanie na rzecz czystszej, wolnej od plastiku przyszłości - mówi Bertrand Dupeyroux, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w Lactips.

Dzielimy tę samą misję kierowania świata ku obiegowi zamkniętemu. To partnerstwo przybliża nas o krok do tego celu - podsumowuje Sundell.

Opracowano na podstawie informacji Walki Group