Walki normalizuje procesy druku dzięki KODAK FLEXCEL NX
13 lis 2023 13:40

Szybsze konfigurowanie zadań, niższe koszty energii oraz mniejsze straty podłoża i materiałów eksploatacyjnych otwierają listę korzyści czerpanych przez polski zakład Walki Jatne od czasu normalizacji procesu druku fleksograficznego wokół technologii KODAK FLEXCEL NX w 2016 roku.

Walki Poland jest częścią fińskiej Grupy Walki, wiodącego producenta materiałów do opakowań ochronnych i laminatów technicznych. Zakład znajduje się w miejscowości Jatne położonej 40 km na południowy wschód od Warszawy i specjalizuje się w opakowaniach z nadrukiem do ryz papieru A4 i A3 oraz materiałów drukowanych dla branży spożywczej.

Głównym elementem filozofii biznesowej Grupy Walki jest opracowywanie bardziej ekologicznych alternatyw dla materiałów; grupa definiuje swoją misję jako „przyspieszenie transformacji świata w kierunku cyrkularnej, energooszczędnej i niskoemisyjnej przyszłości”. W przypadku Walki Poland oznacza to przekonanie właścicieli marek przetwórczych do opakowań lepiej nadających się do recyklingu oraz do druku fleksograficznego jako procesu, który nie tylko jest bardziej ekologiczny niż wklęsłodruk, ale także potrafi dorównać mu jakością.

Różnorodność podłoży stanowi główne wyzwanie dla produkcji

Przed przejściem na płyty FLEXCEL NX Plates szeroka gama alternatywnych, bardziej zrównoważonych podłoży była poważnym wyzwaniem produkcyjnym dla Pawła Chusteckiego, kierownika ds. druku i przygotowania do druku w Walki Poland. Materiały obejmują folię, papiery wytłaczane PE, a także bardziej szorstkie, niepowlekane papiery kraft. Każde podłoże wymagało innej płyty i wałka rastrowego oraz nowych ustawień maszyny. Ponieważ niektóre serie produkcyjne sięgają 3000 metrów, nie jest niczym niezwykłym, że na każdej z naszych dziesięciokolorowych maszyn przeprowadza się dziesięć lub więcej konfiguracji dziennie. Sytuację komplikowały farby na bazie wody, którymi drukujemy. Konfiguracje i zmiany przyprawiały nas o prawdziwy ból głowy związany z produkcją.

Dla Pawła i jego zespołu rozwiązanie było jasne - Musieliśmy znormalizować nasze procesy - ale bardzo trudno było to osiągnąć. Po tym, jak różne próby znalezienia prostszych systemów płyt zakończyły się niepowodzeniem, dział technologiczny firmy zasugerował technologię FLEXCEL NX z zaawansowanym patterningiem powierzchni płyt.

Szybkie i radykalne zmiany

Wyniki były zarówno szybkie, jak i radykalne, wspomina Paweł. Niemal natychmiast mogliśmy zobaczyć, jak doskonałe przenoszenie farby przez płyty FLEXCEL NX Plates z zaawansowanym patterningiem powierzchni zapewniło stabilne, powtarzalne wyniki na wszystkich podłożach i na całej szerokości wstęgi - w tym na bardziej szorstkich materiałach, gdzie potrzebne jest duży nacisk, aby uzyskać dobre krycie. A ponieważ płyty FLEXCEL NX Plates zapewniają najwyższe gęstości przy niskim przyroście punktu rastrowego, mogliśmy osiągnąć bardzo szeroką gamut kolorów - często przekraczając profil kolorów ISO Coated v2.

Jako przykład „przed i po” transformacji umożliwionej przez technologię FLEXCEL NX Paweł przytacza zadanie wydrukowane na starszej, przekładniowej maszynie szerokowstęgowej. Projekt składał się z logo i mnóstwa drobnego tekstu, odbitka miała metr długości i ponad metr szerokości i nasza poprzednia płyta nie mogła sobie z tym poradzić. Po jednej stronie nacisk był zbyt duży, a po drugiej były obszary, które po prostu nie drukowały. Po przejściu na płytę FLEXCEL NX Plate wszystko wyszło idealnie. To był ważny eksperyment, ponieważ natychmiast przekonał naszych operatorów, że płyty FLEXCEL NX Plates są w stanie podołać najtrudniejszym zadaniom.

Poprawiona „zgodność wydruku próbnego z produkcyjnym”

Stabilne wyniki uzyskane dzięki płytom FLEXCEL NX Plates pozwoliły również uprościć i usprawnić wydruki próbne. Paweł: Wcześniej brak spójności i stabilności maszyny mógł utrudniać zgodność wydruku próbnego z produkcyjnym, ale teraz agencje czy klienci rzadko zgłaszają jakiekolwiek uwagi. Dzieje się tak, ponieważ możemy uzyskać ten sam profil kolorów ISO Coated v2, który wykorzystują do swoich wydruków próbnych.

Odkrywanie ECG

Ponieważ płyty FLEXCEL NX Plates potwierdziły swoją zdolność do dostarczania spójnych wydruków na szerokiej gamie podłoży, operatorzy odnoszą korzyści polegające na opanowaniu tylko jednego typu płyty, szybszemu uzyskiwaniu zgodności wydruku próbnego z produkcyjnym i mniejszej ilości zapasów do zarządzania. Zakończony powodzeniem projekt stabilizacji procesów w firmie Walki zapoczątkował wprowadzanie kolejnych technologii, które otwierają nowe możliwości w zakresie zrównoważonego rozwoju i wydajności. Należy do nich drukowanie ECG (Extended Color Gamut): Już od kilku lat planujemy przejść na ECG z uwagi na wydajność i zrównoważony rozwój, jakie umożliwia ta technologia - drukowanie dwóch lub większej liczby zadań jednocześnie skraca czas konfiguracji i znacznie zmniejsza straty. Ale nie można drukować z ECG bez stabilnych, powtarzalnych płyt, których nie mieliśmy, dopóki nie znaleźliśmy technologii FLEXCEL NX. Dzięki stabilnemu procesowi ECG jest teraz bardzo realną możliwością w przyszłości”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Miraclon