Warzywa lepsze z puszki
4 Feb 2016 11:48

Instytut SGS Fresenius opracował raport, który zachwala korzystny wpływ opakowań metalowych na utrzymanie własności odżywczych, świeżości i zapachu przechowywanych w nich warzyw. Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że poziom witamin i minerałów w warzywach przechowywanych w puszkach jest równie wysoki jak w świeżo ugotowanych produktach.

Wartość raportu jest tym bardziej istotna, że jego twórcą jest instytut o ponad 155-letnim doświadczeniu badawczym, cieszący się doskonałą reputacją producentów, sprzedawców, usługodawców i użytkowników końcowych. Certyfikaty SGS Institut Fresenius potwierdzają wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów i usług.

Dokument stwierdza, że opakowania z metalu nie tylko chronią wartościowe mineralne składniki odżywcze, ale pomagają utrzymać świeżość oraz zapach produktów, a także zapewniają – nie mającą konkurencji w opakowaniach z innych materiałów – długotrwałą, sięgającą trzech lat przydatność do spożycia, której nie trzeba wydłużać dodatkiem konserwantów.

Raport został przeprowadzony na zlecenie „Initiative Lebensmitteldose” (Inicjatywy na rzecz Puszkowanej Żywności), czyli uruchomionej w 2000 r. platformy komunikacyjnej działającej na rzecz upowszechniania dobrego wizerunku opakowań z metalu, która obecnie grupuje 10 niemieckich producentów z segmentu żywności i opakowań. Wskazuje on, że w niektórych przypadkach wartość odżywcza warzyw z puszki jest wyższa niż świeżych warzyw!

Alexander Mohr, sekretarz generalny APEAL, Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali Opakowaniowej, komentuje: „Raport Instytutu SGS Fresenius potwierdza to, o czym wiedzieliśmy od pewnego czasu: opakowania z metalu przewodzą stawce pod względem ochrony żywności i zachowywania jej wartości odżywczej, świeżości i zapachu.”

„Kienci na całym świecie podejmują obecnie korzystniejsze dla zdrowia i bardziej etyczne decyzje przy zakupie żywności, dlatego wierzymy, że zaczną doceniać korzyści, jakie dostarczają puszki metalowe. W perspektywie długoterminowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę zwrot ku idei gospodarki cyrkularnej, spodziewamy się, że producenci zaczną podkreślać pozytywny wpływ opakowań z metalu na zachowanie składników odżywczych zarówno na etykietach, jak i w materiałach marketingowych.”

„To doskonała wiadomość zarówno dla konsumentów pragnących dokonać zdrowego i korzystnego wyboru, jak i dla europejskiego przemysłu stalowego” - dodał Mohr.

Warzywa w puszkach wykorzystane w testach były podgrzewane zgodnie z zaleceniami producenta, podczas gdy świeże warzywa gotowano w sposób typowy dla gospodarstw domowych. Następnie obie grupy były badane pod kątem zawartości minerałów spożywczych takich jak potas, magnez oraz wapno, jak również witamin B1, B6, C, A (beta-karoten) oraz folianów.

Rezultaty pokazały, że poziom witamin i minerałów w warzywach z puszki był porównywalny – a w niektórych przypadkach nawet wyższy – niż w produktach świeżych. Wspomniane przypadki to kapusta kiszona oraz pomidory sprzedawane w puszkach. 200 g kapusty kiszonej w opakowaniu metalowym zawierało o 1/3 więcej witaminy C niż jej świeżo przyrządzona alternatywa, zaspokajając 40% zalecanego dziennego spożycia witaminy C. Z kolei 200-gramowa puszka pomidorów zaspokaja 1/3 zalecanego dziennego spożycia witaminy C oraz 2/3 witaminy A – znacznie więcej niż świeże pomidory.

W podsumowaniu autorzy raportu potwierdzili wyjątkowe własności stali, które czynią ryzyko utraty składników odżywczych przez warzywa w puszkach „praktycznie nieistniejącym”.

Więcej informacji na temat wyników badań można znaleźć na stronie www.initiative-lebensmitteldose.de.

Na podstawie informacji APEAL opracował TK