Włoski przemysł opakowań nadal się rozwija
27 Dec 2014 14:44

Zgodnie ze wstępnymi danymi opublikowanymi przez Departament Statystyczny włoskiego związku zawodowego Ucima, włoski sektor opakowaniowy ustanowił nowy rekord obrotów w wysokości przeszło 6,2 mld euro. Jego wzrost ocenia się na 3,3%, nieco mniej od wyników notowanych w ostatnich kilku latach Zwyżki obrotów zanotuje również na koniec roku segment producentów maszyn do pakowania z Półwyspu Apenińskiego.

Wspomniane wyniki są w głównej mierze zasługą eksportu, który odpowiada za 82,2% całkowitych obrotów i który wzrósł o 2,2% - do kwoty 5,1 mld euro. Największym odbiorcą technologii z Włoch pozostały kraje Unii Europejskiej, które wyprzedziły państwa azjatyckie oraz inne kraje europejskie niezrzeszone w UE. Zgodnie z danymi za pierwsze 9 miesięcy br., trzej najwięksi importerzy to USA, Chiny oraz Francja. Bardzo dobrze radził sobie również rynek wewnętrzny, który zanotował 9% wzrostu i osiągnął wartość ponad 1,1 mld euro.

Przewidywania odnośnie 2015 r. są jednak mniej optymistyczne. „Po latach stałych wzrostów w ostatnich miesiącach obserwujemy nieznaczny spadek zamówień z naszych kluczowych rynków” - przyznał prezes Ucima, Giuseppe Lesce. „Z tego powodu należy bardzo ostrożnie podchodzić do oceny nadchodzących lat, zwłaszcza w warunkach niepewności wywoływanej przez społeczne i polityczne niepokoje oraz ekonomiczną recesję na wielu kluczowych rynkach.”

Na podstawie informacji Ucima opracował TK