Wspólne oświadczenie Intergraf i Uni Europa Graphical
20 Feb 2024 12:44

Partnerzy społeczni z branży druku opakowań popierają ambitne cele przeglądu przepisów PPWR dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych, zgodnych z Europejskim Zielonym Ładem. Przemysł opakowaniowy jest dużym i ważnym sektorem w Europie, który dostarcza produkty wielu innym podmiotom gospodarczym, dlatego przyszłość jego firm i ich pracowników wymaga ochrony. Silne rozporządzenie powinno wspierać zharmonizowane wymogi dotyczące projektowania i recyklingu opakowań w Europie, aby zapewnić dobrze funkcjonujący rynek wewnętrzny i ułatwić przestrzeganie przepisów podmiotom gospodarczym. Nie powinno również ignorować podstawowego celu i funkcji opakowania, jakim jest ochrona produktów.

Druk jest kluczowym składnikiem większości opakowań. Będzie również ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy definiowaniu kryteriów projektowania opakowań pod kątem recyklingu. Chociaż zdefiniowanie wspomnianych kryteriów jest bardzo ważne, równie istotne jest zajęcie się fazą wycofania materiału opakowaniowego z eksploatacji, a zatem zachęcanie do selektywnej zbiórki, sortowania i najnowocześniejszych procesów odbarwiania i recyklingu.

W obliczu zbliżania się ku końcowi negocjacji odnośnie projektu rozporządzenia PPWR, partnerzy społeczni przemysłu poligraficznego chcieliby podkreślić priorytety umożliwiające stworzenie ambitnych i wykonalnych ram prawnych.

Farby, lakiery, powłoki

Sygnatariusze oświadczenia popierają definicję opakowań kompozytowych przedstawioną przez Parlament Europejski, tj. z wyłączeniem etykiet, powłok, pokryć, bejc, farb, atramentów, klejów, lakierów, zamknięć i uszczelnień.
Popierają również wyłączenie atramentów, klejów, farb, bejc i lakierów z wymogu minimalnej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych, przyjętego przez Parlament Europejski.

Ponowne użycie i recykling
Sygnatariusze popierają podejście, które umożliwia współistnienie zarówno systemów ponownego użycia, jak i recyklingu. Ponowne użycie nie powinno być promowane dla zasady, ze szkodą dla recyklingu, jeśli okaże się, że ten ostatni ma lepszy wpływ na środowisko. Wprowadzenie przez Parlament Europejski wyłączenia z celów dotyczących ponownego użycia, gdy wskaźnik selektywnej zbiórki przekracza 85%, pozwala na współistnienie obu systemów.

Popierają również definicję recyklingu wysokiej jakości przyjętą przez Parlament Europejski, która jest powiązana z jego potencjałem do zastąpienia surowców pierwotnych, a nie ogranicza go do recyklingu opakowań w obiegu zamkniętym. Cenne surowce wysokiej jakości mogą pochodzić z obu rodzajów strumieni recyklingu.

Zharmonizowane zasady
Sygnatariusze popierają propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przekształcenia obecnej dyrektywy w rozporządzenie. W celu wzmocnienia wewnętrznego rynku opakowań w Europie, rozporządzenie powinno powstrzymać się od dopuszczania rozbieżnych krajowych środków i zasad etykietowania. W szczególności tekst nie powinien zezwalać na wprowadzenie krajowych wymogów dotyczących etykietowania w celu identyfikacji systemów EPR. Zharmonizowany system etykietowania UE powinien mieć pierwszeństwo.

Opracowano na podstawie informacji Intergraf i Uni Europa Graphical