Wspólnie przeciw koronawirusowi
25 Jan 2021 13:58

Opracowywane obecnie szczepionki mRNA przeciw koronawirusowi wymagają zaawansowanych sposobów pakowania, jeśli mają zachować skuteczność po przetransportowaniu ich nawet w najdalsze zakątki świata.

Pandemia COVID-19 wymaga szybkiej reakcji i fachowej wiedzy w zakresie obchodzenia się z produktami medycznymi od dostawców opakowań, usługodawców i producentów sprzętu. Zaangażowane przedsiębiorstwa były w stanie szybko zareagować na te pilne potrzeby dzięki opracowaniu koncepcji opakowań przeznaczonych dla szczepionek, środków ochrony indywidualnej i urządzeń medycznych. Ponieważ zaś musiały uruchomić całą procedurę bez fizycznego kontaktu ze swoimi klientami, doszło do znaczącego zwiększenia wirtualnej współpracy. Wzrostowi produkcji dobrze znanych opakowań – takich jak szklane fiolki – towarzyszyło pojawienie się innowacyjnych rozwiązań zapobiegających fałszerstwom, służących serializacji oraz opakowań wysyłkowych z kontrolowaną temperaturą.

Przy produkcji szczepionek firmy farmaceutyczne korzystały z wiedzy doświadczonych dostawców opakowań i szybko podpisywały umowy, aby mieć pewność, że dystrybucja nie zostanie zablokowana z powodu braku opakowań. Dzięki wzrostowi popytu globalny rynek farmaceutycznych urządzeń pakujących doświadczył bezprecedensowego wzrostu. "Wyposażenie do pakowania farmaceutyków – rozwój i analizy globalnego rynku” (Pharmaceutical Packaging Equipment - Global Market Trajectory & Analytics), raport opublikowany przez firmę ResearchAndMarkets, zakłada wzrost tego sektora w skali globalnej o 13,2% w 2020 roku. Ta sytuacja będzie również korzystna dla usługodawców zajmujących się napełnianiem i obróbką końcową szczepionek. W związku z tym firmy farmaceutyczne zawarły wiele kontraktów z usługodawcami. Jednym z zakładów biorących udział w produkcji szczepionki BioNTech/Pfizer jest przedsiębiorstwo Siegfried z Hameln. Firma IDT Biologika z siedzibą w Dessau-Roßlau będzie realizować proces napełniania i procesów obróbki końcowej szczepionki zawierającej wektory wirusowe i opracowanej przez DZIF (Niemieckie Centrum Badań nad Infekcjami).

Specjaliści w blokach startowych

Większość szczepionek przeciw COVID-19 będzie wlewana do fiolek ze szkła borokrzemowego i z nich aplikowana. Ten rodzaj szkła jest od wielu lat standardowym opakowaniem dla szczepionek stosowanym w przemyśle farmaceutycznym . Dzięki swemu doświadczeniu i posiadanej infrastrukturze najwięksi producenci mogą szybko reagować na wzrost popytu. Oto w czerwcu 2020 r. amerykański producent szczepionek, firma Moderna, ogłosił partnerstwo z przedsiębiorstwem Catalent na napełnianie i obróbkę końcową fiolek dla pierwszej partii 100 mln dawek szczepionek w jego fabryce w amerykańskim stanie Indiana. Jak podaje firma Global Data, niemiecka firma SCHOTT również zaangażowała się w trzy czwarte projektów związanych ze szczepionkami na COVID-19. Firma ta wyprodukowała i dostarczyła miliony fiolek do walki z koronawirusem. Gerresheimer i Stevanato Group także produkują fiolki farmaceutyczne ze specjalnego szkła, aby dostarczać szczepionki i leki do ośrodków wykonujących szczepienia w celu zwalczania pandemii. Co roku każde z tych trzech przedsiębiorstw produkuje miliardy fiolek ze szkła borokrzemowego typu 1.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa procesów pakowania szczepionek w wymaganych obecnie ilościach równie ważną rolę – obok materiałów opakowaniowych – odgrywają systemy napełniające. Firma Harro Höfliger zrobiła wszystko co możliwe, by jak najszybciej dostarczyć swoje maszyny do zakładu produkcyjnego firmy Pfizer w Belgii. Wysokowydajna linia pakująca została w rekordowym czasie wykonana w zakładzie produkcyjnym Harro Höfliger w niemieckim Backnang. Umożliwia ona pakowanie delikatnych szklanych fiolek do pudełek, które są następnie etykietowane i zadrukowywane właściwymi danymi.

Kluczowy warunek: niezakłócony łańcuch chłodzenia

Ponieważ do obiegu trafiają różne rodzaje szczepionek, wymagania względem ich transportu, przechowywania i wysyłki mogą się różnić, a temperatury składowania mogą osiągać poziom nawet -80°C. Do bezpiecznego przewożenia produktów farmaceutycznych w kontrolowanej temperaturze najbardziej odpowiednie okazały się skrzynie ze specjalną izolacją oraz pudełka transportowe wyposażone w elektroniczne czujniki. Takie skrzynie, w których do chłodzenia wykorzystuje się zimne opakowania lub suchy lód, podczas transportu utrzymują temperaturę w wymaganym zakresie i chronią produkty medyczne przed uszkodzeniem.

Producent szczepionek, firma Pfizer, opracowała swój własny specjalny pojemnik termiczny. Dzięki zastosowaniu suchego lodu temperatura w jego wnętrzu może być utrzymywana na stałym poziomie przez 10 dni. Do jej ciągłego monitorowania wykorzystywane są nadajniki GPS z funkcją śledzenia temperatury. Mierzą one i rejestrują temperaturę oraz stan zapasów szczepionek w czasie rzeczywistym.

Chociaż priorytetem procesów produkcyjnych jest szybkie tempo, twórcy opakowań nie stracili z oczu potrzeb zrównoważonego rozwoju, opracowując trwałe, termoizolacyjne opakowania wykonane z odnawialnych składników roślinnych lub z papieru.

Inni producenci realizują swoje ekologiczne zobowiązania z pomocą systemów służących do recyklingu pudeł transportowych; przykładem mogą być pudełka firmy Pfizer wyposażone w czujniki temperatury, które nadają się do wielokrotnego użytku. Przemysłowy start-up Tec4med opracował wysokowydajne rozwiązanie do termoizolacji w różnych zakresach temperatur (-80°C, 2-8°C i 15-25°C), działające w czasie przekraczającym 100 godzin. Rozwiązanie to także oparto na przyjaznym dla środowiska i oszczędzającym zasoby naturalne systemie recyklingu.
Pomimo ogromnych wyzwań związanych z napełnianiem, pakowaniem i dostarczaniem miliardów dawek szczepionek w niezwykle krótkim czasie, firmy farmaceutyczne były w stanie czerpać ze sprawdzonych rozwiązań doświadczonych dostawców. Wystawcy targów FACHPACK, którzy są w stanie zapewnić przemysłowi farmaceutycznemu i jego usługodawcom odpowiednie rozwiązania, wykazali zdolność do szybkiego reagowania na pilne zapotrzebowanie.
Opracowano na podstawie materiału organizatorów targów Fachpack

error: Kopiowanie zabronione!