Wyhoduj sobie grzyby… w opakowaniu
3 Sep 2014 12:29

Podlewaj, zbierz i ciesz się smakiem – te proste przyjemności związane ze świeżymi grzybami zapewnia nowe, unikalne opakowanie firmy DS Smith, stworzone we współpracy z jej klientem, Rafaelem Schwarzmannem. System opakowaniowy wykonany z tektury falistej umożliwia nieskomplikowane uprawianie i spożycie świeżych grzybów jadalnych (boczniaków) w domu – prosto z pudełka.

Podstawą projektu o nazwie Pilzbox jest składane pudełko z dnem typu „crash-lock”, wyposażone dodatkowo w uchwyt do noszenia oraz zintegrowany, odczepiany pojemnikiem na butelki ze sprejem. Dzięki specjalnemu otworowi pudełko może być łatwo zawieszone na gwoździu wbitym w ścianę. Perforowane otwarcie na przedniej stronie pozwala na codzienne zwilżanie grzybów wodą. Dzięki swej specjalnej strukturze, opakowanie gwarantuje nawet trzykrotny „zbiór” z jednego pudełka. Pilzbox wykonano z tektury falistej pochodzącej z odzysku, która została zadrukowana bezrozpuszczalnikowymi farbami w technologii fleksograficznej.

Koncepcja gotowego do użytku opakowania na grzyby umożliwia konsumentowi domową uprawę grzybów bez żadnego wysiłku i bez wcześniejszych doświadczeń w tym zakresie. Ściółkę, na której rosną grzyby, stanowią fusy po kawie (organicznej lub pochodzącej od producentów skupionych w ruchu Fairtrade) oraz źdźbła trawy i trociny jako wypełniacze. Po zakończeniu uprawy pozostałe odpady można wykorzystać jako nawóz lub rozsypać we własnym ogrodzie. Opakowanie nadaje się do recyklingu.

Na podstawie informacji firmy DS Smith opracował TK