Xeikon ustanawia nowy rekord prędkości druku
10 Sep 2014 12:09

9 sierpnia firma Xeikon ogłosiła wdrożenie najważniejszej - jak przekonuje - nowości na rynku druku cyfrowego etykiet ostatnich 15 lat: maszyny Xeikon Cheetah (to słowo w języku angielskim oznacza geparda) do kolorowego druku cyfrowego. Maszyna jest o 60% szybsza od innych modeli w ofercie firmy. Nowe urządzenie jest przeznaczone wyłącznie do produkcji etykiet samoprzylepnych/wrażliwych na nacisk z prędkością 30 m/min w najwyższej jakości, co czyni ją najszybszą 5-kolorową drukarką cyfrową na świecie. Urządzenie będzie można obejrzeć i przetestować na stoisku Xeikona podczas targów Labelexpo Americas.

„To przyspieszenie szybkości stanowi wielki skok w zakresie technologii maszyn cyfrowych. Pomoże ono drukarzom etykiet w osiągnięciu nowej ery wydajności i efektywności, a także znacznie większej elastyczności w zaspokajaniu potrzeb klientów poszukujących sposobów skracania czasu dotarcia towaru na rynek” - powiedział Patrick Van Baelen, wiceprezes odpowiedzialny za marketing w firmie Xeikon. „Xeikon Cheetah zmniejsza rozziew między drukiem cyfrowym i tradycyjnymi technologiami flekso i offsetu w produkcji etykietowej. Co więcej, zwiększenie prędkości druku wpływa korzystnie na obniżenie całkowitych kosztów produkcji.”

Obecnie Xeikon oferuje sześć maszyn do druku etykiet i opakowań, od podstawowych modeli dla firm początkujących w branży po rozwiązania do druku wysokonakładowego.

Xeikon Cheetah drukuje na podłożach o maksymalnej szerokości 330 mm i w rzeczywistej rozdzielczości 1200 x 3600 dpi. Wykorzystuje druk rotacyjny, w którym prędkość maszyny jest niezależna od liczby kolorów oraz/lub długości powtórzenia. Drukarka drukuje suchymi tonerami spełniającymi wymagania FDA dla kontaktu z żywnością, a także zapewnia możliwość nakładania białej apli w jednym przejściu. Taka metoda druku umożliwia dodatkowo stosowanie konwencjonalnych podłoży, których nie trzeba wstępnie obrabiać. Wyjątkowo duża odporność na światło i prawdziwie ekologiczny druk (bez lotnych związków organicznych) to dodatkowe zalety nowego urządzenia. Maszyna współpracuje z oprogramowaniem workflow od zewnętrznych dostawców, tak samo jak z ich rozwiązaniami do wykańczania po druku.

Oprócz tradycyjnego druku CMYK + biały, piąta stacja drukująca umożliwia wydruk kolorów dodatkowych lub nakładanie tonera zabezpieczającego. Maszyna posiada również automatyczny register inline oraz kontrolę gęstości.

Na podstawie informacji firmy Xeikon opracował TK