Zapraszamy do lektury kwietniowego „Opakowania”
18 Apr 2024 09:54

Zapraszamy do lektury kwietniowego numeru miesięcznika „Opakowanie”. W nim skupiamy się na tematyce opakowań z tworzyw sztucznych.

Nie ma drugiego surowca, który wzbudzałby tak wiele emocji, niestety najczęściej negatywnych. Polimery, mimo swoich rozlicznych zalet – są bowiem tanie, lekkie, proste w obróbce, wszechstronne, zaś dzięki doskonałym własnościom barierowym wydłużają czas przydatności produktów do użytku - mają jedną kluczową wadę: trwałość liczoną w setkach lat. Tym samym stają się źródłem większości zanieczyszczeń naszej planety. I chociaż nadają się do wielokrotnego odzysku, to nawet w Europie – szczególnie wyczulonej na kwestie ochrony środowiska – ledwie 1/8 tworzyw w obiegu materiałowym pochodzi z recyklingu. To dane z najnowszego raportu stowarzyszenia Plastics Europe na temat cyrkularności branży tworzyw sztucznych, o którym przeczytacie Państwo na naszych łamach.

Zachęcamy również do zapoznania się z interesującym wywiadem z dyrektorem generalnym firmy Symphony Environmental, producentem tworzyw bio-oksydegradowalnych. Przed laty uznano je za cudowne remedium na zanieczyszczenie środowiska plastikiem, miały bowiem w krótkim czasie rozpadać się w wyniku naturalnych procesów na wodę, CO2 i biomasę zjadaną potem przez mikroby. Środowisko naukowe uznało jednak, że produktem rozpadu są w istocie groźne dla zdrowia i życia organizmów żywych mikroplastiki. Spór prawny trwa do dzisiaj i o nim m.in. rozmawialiśmy z Michaelem Laurierem.

W numerze piszemy również m.in. o ofercie firmy KGL, która jako pierwsza wprowadziła na polski rynek w pełni recyklingowalne opakowania z polipropylenowej folii spienionej XPP przeznaczone do dań na wynos; o ofercie butelek rPET dla rynku napojów firmy Sidel; nowym maszynach do druku Heidelberg, HP oraz Landa; rozwiązaniach z zakresu automatyki płyt drukowych Koenig & Bauer; metodach produkcji papierowych sztućców w ofercie firmy InfoGraf oraz wielu innych interesujących tematach.

Miłej lektury!