Zapraszamy do lektury październikowego numeru miesięcznika "Opakowanie". W zalewie wiadomości, którymi jak co miesiąc dzielimy się z naszymi czytelnikami, zwraca uwagę jedna z nich: o możliwym, choć na razie tylko potencjalnie, przesunięciu terminu wejścia w życie rozporządzenia EUDR mającego na celu ograniczenie wylesiania w związku z importem i eksportem towarów w Unii Europejskiej. Poprawka Komisji Europejskiej przesuwa termin o rok i wejdzie w życie, o ile zgodę wyrażą Parlament Europejski i Rada UE. Sektor celulozowo-papierniczy przyjął tę zapowiedź z zadowoleniem, traktując ją jako szansę na takie dopracowanie prawa, by lepiej zapobiegało procesom trzebienia obszarów leśnych. „EUDR jest zbyt ważne, by wdrożyć je źle” - skomentował Jori Ringman, dyrektor generalny konferedacji Cepi.
Obawy przed „wylaniem dziecka z kąpielą” - czyli sytuacją, gdy mimo najszczerszych chęci i dobrych intencji osiąga się efekt odwrotny od zamierzonego, w tym wypadku przy okazji wprowadzania ważnych przepisów prawa - stale towarzyszą branży opakowań. To sektor przemysłu wyjątkowo często poddawany kolejnym presjom regulacyjnym. Z branży opakowań często dochodzą skargi, że decyzje urzędników - czy to na szczeblu unijnym, czy krajowym - są zbiorem pobożnych życzeń, trudnych w realizacji i niezwykle kosztownych. Bywa, że osiągany skutek może być inny niż pożądany (słychać głosy, że rozporządzenie PPWR o opakowaniach i odpadach opakowaniowych spowoduje zalew rynku plastikiem wielokrotnego użytku). W Polsce wiele negatywnych emocji wzbudza system kaucyjny, który ma zacząć działać na początku przyszłego roku, a nadal nie jest dopracowany.
W tych okolicznościach decyzji KE o odroczeniu momentu obowiązywania EUDR to powód do zadowolenia - bo rok zwłoki można przeznaczyć na jego skuteczniejsze wdrożenie – oraz dowód na to, że nawet biurokraci z UE są zdolni do samokrytyki. Miejmy nadzieję, że nie po raz ostatni ostatni.
Zapraszamy do lektury październikowego „Opakowania”. Gwarantujemy, że w numerze znajdziecie Państwo wiele interesujących treści.
Miłej lektury.