Zmienia się struktura popytu na opakowania z papieru
23 Sep 2015 18:22

Nowy raport opublikowany ostatnio przez amerykańska firmę konsultingową Transparency Market Research zaczyna od wyjaśnienia, że istnieje mnóstwo aplikacji dla materiałów opakowaniowych z papieru. Do największych należą tu rynki opakowań na posiłki i napoje, kosmetyki, karmy dla zwierząt domowych oraz farmaceutyki. Opakowania papierowe są używane do takich celów jak usztywnianie, amortyzacja i blokowanie.

Rynek ten obejmuje wiele różnorodnych opakowaniowych produktów papierowych, do których zalicza się kartony, tekturę falistą, opakowania do napojów i składane pudełka. Według szacunków z 2012 roku, kartony opakowaniowe do płynów stanowiły około 40% całkowitego udziału w rynku. Ale w ciągu najbliższych czterech lat do roku 2019 udział rynkowy opakowań z tektury falistej znacznie się zwiększy. Przewiduje się również większy popyt na składane pudełka i kartony, ponieważ są one szeroko stosowane zarówno w opakowaniach dekoracyjnych, jak i masowych.

Rynek materiałów opakowaniowych z papieru nie posiada wyraźnego światowego lidera. Działa na nim wiele małych i średnich producentów, dlatego struktura tego rynku jest bardzo rozdrobniona. Firmy posiadające znaczne przychody i obecność rynkową to Hood Packaging Corp., OJI Holding Corp., DS Smith Plc i Smurfit Kappa Group Plc.

Przez ostatnie kilka lat największym rynkiem regionalnym opakowań papierowych stał się azjatycki rejon Pacyfiku z 35% udziałem w rynku. Rozwój przemysłu opakowań papierowych był tutaj raczej szybki, nadążając za wzrostem popytu. Ameryka Północna i Europa tradycyjnie zajmowały dominują pozycję, stanowiąc ponad połowę globalnego popytu. Pozostałe rejony świata prawdopodobnie również będą miejscem szybkiego wzrostu popytu, w miarę jak lokalni konsumenci stają się bardziej zamożni. Kilka zakładów produkcyjnych powstanie na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Źródło: serwis Tappi Over The Wire